Datura suaveolens, Brugmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura, trąby anielskie


Datura suaveolens, Burgmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura
Datura suaveolens, Brugmansia rugmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura

Pochodzenie: Meksyk, gdzie jest krzewem

Opis: Wysokość nawet do 400 cm. Nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych, zimuje w postaci ulistnionych pędów. Pokrój drzewkowaty. Roślina ozdobna z kwiatów, pokroju i liści. Liście owalne, nagie, lekko wcinane, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty duże, lejkowate, silnie pachnące, osadzone na długich szypułkach, zwieszające się, białe, różowe, żółte, pomarańczowe, pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitnienie – od VII do pierwszych przymrozków,

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, ciepłe, osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, dobrze uprawiona. Rośliny wymagają systematycznego podlewania i nawożenia. Są wrażliwe na pierwsze jesienne przymrozki.

Zastosowanie – cenna roślina pojemnikowa, najładniej wygląda wyeksponowana pojedynczo na trawniku, werandzie, tarasie. Cała roślina jest silnie trująca.

Uprawa – przed nastaniem przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 5-8oC i przycinamy pędy o 1/3 długości. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. Tak przechowywane datury mogą być materiałem matecznym na następny rok.

Rozmnażanie:

– wegetatywne – sadzonki wierzchołkowe w III. Ukorzenione rośliny sadzimy do gruntu w V/VI.

– generatywne – możemy wysiewać niektóre odmiany o kwiatach pojedynczych. Nasiona po krótkiej stratyfikacji (2-4 tygodnie) wysiewamy w II-III, kiełkują w temp. 22oC.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

78 − 72 =