Delphinium x cultorum – ostróżka ogrodowa


Delphinium x cultorum - ostróżka ogrodowa
Delphinium x cultorum – ostróżka ogrodowa

Dekoracyjność: Gatunek należący do podstawowych bylin letniej rabaty, ozdobny przede wszystkim z wysokich, dostojnych kwiatostanów. Kwiatostany złożone są z pojedynczych kwiatów zakończonych charakterystyczną ostrogą (stąd polska nazwa).

Pochodzenie i opis: Gatunek ten obejmuje odmiany ogrodowe pochodzenia mieszańcowego (wykorzystano D.elatum, D.formosum, D.cheilanthum, D.grandiflorum). Wytwarza bulwiaste korzenie. Pokrój wzniesiony, o sztywnych pędach. Wysokość do 200 cm. Liście głęboko, dłoniasto klapowane.

Kwiaty duże, z ostrogą, zebrane w wydłużone, groniaste kwiatostany. Kwitnienie w VI-VII i powtórne na jesieni pod warunkiem, że zetniemy przekwitnięte kwiatostany letnie. Po kwitnieniu pędy żółkną i usychają. Gatunek krótkowieczny, wypada z rabaty po 3-4 latach, a niektóre odmiany nawet po jednym sezonie. Wszystkie części rośliny są trujące!

Delphinium x cultorum - ostróżka ogrodowa, charakterystyczna ostroga
Delphinium x cultorum – ostróżka ogrodowa, charakterystyczna ostroga

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub bardzo lekko ocienione, osłonięte, raczej chłodne. Gleba żyzna, zasobna w wodę i bardzo przepuszczalna, głęboko uprawiona, z dużą ilością substancji organicznej, nie wapienna. Nie znosi wysuszającego słońca, ani piaszczystej, bardzo lekkiej gleby. Ponadto ostróżka jest bardzo wrażliwa na przenawożenie. Ostróżka jest podatna na mączniaka prawdziwego oraz ślimaki i śliniki. W czasie silnych mrozów rośliny wypadają.

Uprawa: Gatunek niezbyt łatwy w uprawie. Sadzimy jesienią lub w III-IV. Nie należy sadzić roślin w zbyt dużym zagęszczeniu, gdyż łatwo wtedy ulegają chorobom grzybowym. Wiosną, jeszcze przed wyrośnięciem nowych pędów należy rośliny zasilać (najlepiej nawozami wolno działającymi typu Osmocote) i podlewać. Ważne jest, aby nie przenawozić ostróżek azotem, ponieważ takie rośliny łatwiej się łamią i są wrażliwsze na choroby. W czasie upałów koniecznie trzeba rośliny nawadniać (rzadziej, ale obficiej).

Pędy kwiatostanowe należy palikować, aby się nie pokładały po ulewnych deszczach i silnych wiatrach (szczególnie odmiany z grupy Pacific). Ważne jest przycięcie pędów po kwitnieniu na 10 cm od ziemi, dzięki czemu wiele odmian zakwitnie powtórnie na jesieni. Późną jesienią ściąć wszystkie pędy równo z ziemią. Rośliny młode, szczególnie w pierwszym i drugim roku po posadzeniu wymagają okrycia na zimę. Aby przywrócić żywotność słabnącym karpom, należy co kilka lat wykopać całe rośliny, podzielić je i posadzić tylko najżywotniejsze części.Ważna jest wnikliwa lustracja ostróżek pod kątem mączniaka oraz ślimaków i śliników, szczególnie w czasie wilgotnej pogody.

Rozmnażanie: Zarówno rozmnażanie przez podział jak i przez sadzonki jest powolne i kłopotliwe. Przez podział przez całą zimę aż do IV, a także w VIII-IX. Oddzielamy pojedyncze pąki z kawałkiem starego pędu i korzeniami przybyszowymi i sadzimy wprost do doniczek. Sadzonki z piętką w II-IV z podpędzonych w szklarni roślin matecznych. Ukorzeniają się w ciągu 15-20 dni, ale wypady są dość duże.

Przez wysiew nasion do gruntu bezpośrednio po zbiorze lub w szklarni w I-II można rozmnażać jedynie odmiany z grupy Pacific. Nasiona tej grupy wymagają do skiełkowania temperatury 12-14oC. Odmiany te wiernie powtarzają cechy mateczne. Nasiona kiełkują w ciemności po ok. 3 tygodniach. Świeże nasiona kiełkują prawie w 100%. Siewki pikujemy po 4-6 tygodniach. Tak wysiane nasiona kwitną już jesienią tego samego roku. Natomiast odmiany z grupy Belladonna i Elatum muszą być rozmnażane wegetatywnie.

Zastosowanie: Typowa bylina rabatowa, do tworzenia wysokich grup na trawnikach. Na rabacie stanowią mocny akcent, dzięki swojej wysokości i dostojności. Stosowane także na kwiat cięty (pędy kwiatostanowe ścinamy wtedy, gdy 1/3–1/2 kwiatów dolnych już jest rozwinięta), choć w wazonie są mało trwałe i szybko osypują się (świeżo wyglądają przez 3-6 dni).


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 8 = 1