Dimorphoteca sinuata – dimorfoteka zatokowa, złotokwiat


Dimorphoteca sinuata - dimorfoteka zatokowa, złotokwiat
Dimorphoteca sinuata – dimorfoteka zatokowa, złotokwiat

Dekoracyjność: Tworzy wspaniałą plamę na kwietnikach i w ogródkach skalnych. Ozdobna ze złocistych, bardzo licznych kwiatostanów.

Pochodzenie: Rośnie dziko na półpustyniach Afryki Południowej.

Wysokość: do 40 cm

Opis: Ma pędy pokładające się od dołu, wyżej wzniesione i rozgałęzione. Liście ma lancetowate, mięsiste, kruche, zatokowo wcinane. Kwiaty są podobne do kwiatów gerbery – są stosunkowo duże, najczęściej pomarańczowe, rzadziej białe, łososiowe, różowe, żółte. U podstawy kwiatów języczkowych („płatków”) wyraźny jest ciemny pasek. Koszyczki otwierają się tylko w dni słoneczne i tylko od rana do popołudnia. Kwitnie całe lato.

Nasiona: Okrągłe, płaskie, jasnobrązowe niełupki (600 sztuk/1 g).

Wymagania: Ładnie rośnie i kwitnie wyłącznie na stanowisku słonecznym i na lekkiej, przepuszczalnej glebie. Nie znosi nadmiaru wody w glebie oraz wilgotnych, deszczowych i chłodnych lat.

Zastosowanie: Cenna roślina do sadzenia na kwietnikach jako roślina okrywowa lub obwódkowa, ładnie pasuje do ogrodów skalnych. Coraz częściej jest wykorzystywana w kompozycjach pojemnikowych z innymi roślinami sezonowymi. Rzadko stosowana jako kwiat cięty.

Uprawa: Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu na przełomie IV i V. Siewki po wzejściu przerywa się pozostawiając rośliny w rozstawie 10 cm x 15 cm. Można też produkować rozsadę – wtedy nasiona wysiewamy w III/IV bezpośrednio do doniczek. Po wysadzeniu do gruntu wymaga początkowo systematycznego podlewania, aż do pełnego przyjęcia się rozsady. Warto systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

47 − = 43