Dimorphoteca sinuata – dimorfoteka zatokowa, złotokwiat


Dimorphoteca sinuata - dimorfoteka zatokowa, złotokwiat
Dimorphoteca sinuata – dimorfoteka zatokowa, złotokwiat

Dekoracyjność: Tworzy wspaniałą plamę na kwietnikach i w ogródkach skalnych. Ozdobna ze złocistych, bardzo licznych kwiatostanów.

Pochodzenie: Rośnie dziko na półpustyniach Afryki Południowej.

Wysokość: do 40 cm

Opis: Ma pędy pokładające się od dołu, wyżej wzniesione i rozgałęzione. Liście ma lancetowate, mięsiste, kruche, zatokowo wcinane. Kwiaty są podobne do kwiatów gerbery – są stosunkowo duże, najczęściej pomarańczowe, rzadziej białe, łososiowe, różowe, żółte. U podstawy kwiatów języczkowych („płatków”) wyraźny jest ciemny pasek. Koszyczki otwierają się tylko w dni słoneczne i tylko od rana do popołudnia. Kwitnie całe lato.

Nasiona: Okrągłe, płaskie, jasnobrązowe niełupki (600 sztuk/1 g).

Wymagania: Ładnie rośnie i kwitnie wyłącznie na stanowisku słonecznym i na lekkiej, przepuszczalnej glebie. Nie znosi nadmiaru wody w glebie oraz wilgotnych, deszczowych i chłodnych lat.

Zastosowanie: Cenna roślina do sadzenia na kwietnikach jako roślina okrywowa lub obwódkowa, ładnie pasuje do ogrodów skalnych. Coraz częściej jest wykorzystywana w kompozycjach pojemnikowych z innymi roślinami sezonowymi. Rzadko stosowana jako kwiat cięty.

Uprawa: Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu na przełomie IV i V. Siewki po wzejściu przerywa się pozostawiając rośliny w rozstawie 10 cm x 15 cm. Można też produkować rozsadę – wtedy nasiona wysiewamy w III/IV bezpośrednio do doniczek. Po wysadzeniu do gruntu wymaga początkowo systematycznego podlewania, aż do pełnego przyjęcia się rozsady. Warto systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.