Dolichos lablab – wspięga pospolita, fasolnik egipski


Dolichos lablab - wspięga pospolita, fasolnik egipski
Dolichos lablab – wspięga pospolita, fasolnik egipski

Dekoracyjność: Szybko rosnące pnącze ozdobne z kwiatów, liści i strąków.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Afryce, tam też jest uprawiany jako roślina użytkowa. Jest rośliną wieloletnią, ale krótkowieczną, choć łatwo się wysiewa i nie widać przez to jej zamierania. Rośnie szybko i silnie, dorasta do 6 metrów (w uprawie do 2-3). Jest podobna do fasoli – oplata się wokół podpory pędami, ma trójlistkowe liście złożone, typowe grzbieciste kwiaty i grube strąki.  Kwiaty i strąki mają barwę fioletową, białą lub różową. Kwitnie latem, od VI do pierwszych przymrozków.

Wymagania i uprawa: Roślina wybitnie światłożądna i ciepłolubna. Wymaga przepuszczalnych gleb, nie znosi natomiast gleb podmokłych i chłodnego deszczowego lata. Wymaga mocnych podpór.

Rozmnażanie:Przez wysiew nasion w III pod osłonami lub w drugiej połowie V bezpośrednio do gruntu, pamiętając o przykrywaniu zasiewów podczas chłodnych majowych nocy. Nasiona wschodzą nierównomiernie, dlatego przed siewem warto je przez kilka godzin moczyć w ciepłej wodzie.

Zastosowanie: U nas przede wszystkim jako roślina ozdobna, do szybkiego zazieleniania altan, płotów itp. Jako roślina jadalna nie polecana, ponieważ nasiona zawierają trujące glikozydy i trzeba je gotować „w kilku wodach”.  Podobno można też jeść liście, kwiaty i korzenie, ale ja nie próbowałam.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

17 + = 24