Erica gracilis – wrzosiec delikatny


 

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Jesienią w centrach ogrodniczych obok wrzosów pojawiają się od kilku sezonów gęste, pięknie kwitnące wrzośce delikatne. Niewątpliwie, są niezwykłą ozdobą późnoletnich i jesiennych wrzosowisk, balkonów i pojemników. Musimy jednak pamiętać, że te południowo afrykańskie piękności są roślinami sezonowymi i są traktowane jak rośliny jednoroczne, gdyż zamierają w naszym klimacie po pierwszych przymrozkach .[/dropshadowbox] 

Erica gracilis – wrzosiec delikatny

Dekoracyjność: Bardzo liczne, intensywnie różowe kwiaty, jesienne kwitnienie (nietypowe dla wrzośców).

Pochodzenie: Rośnie dziko na górskich wrzosowiskach Afryki Południowej.

Opis: Jest to niewysoka krzewinka o liściach wiecznie zielonych (ale nie w naszym klimacie!) i kwiatach typowych dla wrzośców. Liście są igiełkowate, gęsto osadzone na pędach. Kwiaty są dzwonkowate, różowe (są też odmiany białe), tworzą długie kwiatostany. Kwitną w VIII-X, co jest bardzo nietypowe dla wrzośców.

Wymagania: Jest to gatunek wrażliwy na mrozy i przymrozki. Najlepiej rośnie w miejscu ciepłym, dobrze oświetlonym (słonecznym lub półcienistym). Wymaga gleby kwaśnej, podobnie jak większość roślin wrzosowatych, przepuszczalnej. Nie znosi nadmiaru wody gromadzącej w okolicy korzeni.

Uprawa: Sprowadza się do regularnego, niezbyt obfitego podlewania. Roślin nie trzeba nawozić, gdyż i tak po kwitnieniu je wyrzucamy. Wrzosiec ten nie nadaje się do uprawy lub przechowywania przez zimę w mieszkaniu, ponieważ jest tam za ciepło i za sucho.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe sporządzane w I-IV. W warunkach amatorskich roślina jest traktowana jako sezonowa.

Zastosowanie: Najlepiej prezentuje się w pojemnikach, skrzynkach balkonowych, misach. Jest niezastąpionym elementem jesiennych kompozycji pojemnikowych. Rzadziej sadzimy do gruntu na wrzosowiska, licząc się z tym, że po zimie i tak rośliny wyrzucimy. Coraz częściej wrzosiec ten jest stosowany do jesiennego obsadzania grobów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

23 − = 13