Eschscholzia californica – maczek kalifornijski


Eschscholzia californica - maczek kalifornijski
Eschscholzia californica – maczek kalifornijski

Dekoracyjność: Pomarańczowe, bardzo liczne kwiaty, morska zieleń liści.

Pochodzenie: Południowa Kalifornia

Wysokość: do 40 cm

Opis:Tworzy wzniesioną, rozgałęzioną łodygę, liście ma silnie pierzaste, podobne do liści koperku – całość w odcieniu niebieskawym, ozdobna także gdy roślina nie kwitnie. Wytwarza silny korzeń palowy (nieco podobny z kształtu i barwy do korzenia marchwi). Kwiaty są podobne do maków, ale drobniejsze, 4-płatkowe, osadzone pojedynczo na łodygach, najczęściej żółte, pomarańczowe, rzadziej różowe, czerwone czy białe, błyszczące. Bardzo cene są odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne. Są nietrwałe, ale ciągłe zawiązywanie nowych kwiatów czyni tę cechę niezauważalną. Kwitnienie rozciąga się aż do pierwszych mrozów. Owocem jest torebka.

Nasiona: Drobne, brązowe, prawie kuliste (400-700 sztuk/1 g).

Eschscholzia californica - maczek kalifornijski
Eschscholzia californica – maczek kalifornijski

Wymagania: Stanowisko musi być koniecznie mocno słoneczne i ciepłe. Wymaga gleb lekkich, przepuszczalnych, wapiennych. Podczas dłuższych okresów intensywnych opadów łatwo zapadają na choroby grzybowe i masowo wypadają. Na zbyt żyznych glebach rośnie bardzo bujnie, ale słabo kwitnie. Ze względu na korzeń palowy nie znosi przesadzania.

Zastosowanie: Doskonała roślina sezonowa do zestawień z bylinami i krzewami na rabatach. Może być stosowana w ogródkach skalnych, murkach kwiatowych, obwódkach. Nie nadaje się natomiast na kwiat cięty, gdyż kwiaty są bardzo nietrwałe.

Uprawa: Wysiew do gruntu na początku IV (lub we IX – wtedy kwitnie już w V). Po wzejściu należy siewki przerwać pozostawiając rośliny w rozstawie 10 cm x 25 cm. Aby przedłużyć kwitnienie należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.