Euphorbia pulcherrima - wilczomlecz nadobny, poinsecja, Gwiazda BetlejemskaW ostatnich czasach poinsecja stała się w Polsce niemal tak popularnym symbolem Bożego Narodzenia jak choinka. Jest chętnie kupowana jako roślina doniczkowa, jej barwne liście (a nie kwiaty!) przewijają się jako ważny motyw w świątecznych kartkach i ozdobach.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Meksyku i Ameryce Południowej. Tworzy tam gęste zarośla. Nazwa „poinsecja” pochodzi od Joela Robertsa Poinsetta, botanika i polityka, który sprowadził tę roślinę do Stanów Zjednoczonych w celach uprawowych.

Opis: Jest to krzew o wzniesionych, sztywnych pędach. W warunkach naturalnych dorasta do kilku metrów. Liście ma pojedyncze, lekko klapowane, na długich ogonkach. Wszystkie części rośliny wytwarzają biały, drażniący sok mleczny. Poza okresem kwitnienia roślina niczym specjalnym się nie wyróżnia. W okresie kwitnienia szczytowe liście okalające kwiat (tzw. przykwiatki, przysadki) przebarwiają się w zależności od odmiany na czerwono, żółto, biało, różowo, są też przykwiatki z plamkami i smugami. Liście te tworzą gęstą rozetę wokół bardzo niepozornych, silnie zredukowanych żółtych kwiatów. Nazwa „Gwiazda Betlejemska” związana jest oczywiście z terminem kwitnienia i popularnością w okresie Bożego Narodzenia. Roślina zdobi mieszkanie około 2 miesięcy, po czym najczęściej jest wyrzucana. Jak pielęgnować poinsecję, aby na następny rok znów zakwitła, opisuję w uprawie.

Wymagania: Roślinę tę trzymamy w mieszkaniach najczęściej około 2 miesięcy i traktujemy jako gatunek sezonowy. W tym czasie (XII-I) poinsecja wymaga dobrze oświetlonego pomieszczenia i temperatury pokojowej (w temp. ok. 16-20oC kwitnie nieco dłużej, niż w dobrze nagrzanych, suchych pomieszczeniach). Ponieważ w XII-I światła jest bardzo mało, to powinniśmy trzymać doniczki z poinsecją na parapecie (ale nie na pełnym słońcu i nie w mroźnych przeciągach), choć nie takie jest przecież jej przeznaczenie. Nie dziwmy się więc, że na stole lub szafce w głębi pokoju roślina zatraca swój zwarty pokrój i mocną barwę. Poinsecja wymaga regularnego podlewania, w suchym podłożu szybko więdnie i może już nie dojść do siebie nawet po mocnym podlaniu. Poinsecja nie znosi polewania wodą ani zraszania po liściach, dostaje wtedy plam i jest podatniejsza na choroby grzybowe. Jednocześnie lubi wilgotne powietrze, warto postawić doniczkę na podstawce z wilgotnym żwirem lub kamyczkami.

Uprawa: Rozmnażaniem poinsecji i przygotowaniem jej do kwitnienia zajmują się specjalistyczne firmy ogrodnicze. Poinsecja należy do tzw. roślin dnia krótkiego, wymagających do zakwitnięcia najwyżej 12-godzinnego dnia. Poinsecja najszybciej zakwita podczas 9-godzinnego dnia (XI-XII). Teoretycznie firmy ogrodnicze mogą więc wyprodukować kwitnącą poinsecję na dowolny termin (nawet na lato, poprzez zaciemnianie roślin w szklarniach), ale jedyny termin, kiedy jest zainteresowanie tą rośliną to okres Bożego Narodzenia.

W warunkach domowych, po Bożym Narodzeniu, rośliny nadal podlewamy, aż do przekwitnięcia. Następnie roślina przechodzi okres spoczynku. Wtedy ograniczamy podlewanie, przenosimy roślinę do chłodnego pomieszczenia (ok. 15oC) i przestajemy nawozić. Wiosną, gdy dni stają się dłuższe, przesadzamy roślinę do nieco większej doniczki i radykalnie przycinamy nad 2-3 pąkiem. Dzięki temu zabiegowi roślina ładnie się zagęści. Następnie przenosimy roślinę do ciepłego i bardzo dobrze oświetlonego pomieszczenia i rozpoczynamy systematyczne podlewanie i nawożenie. Roślina szybko wyda nowe pędy. W czasie lata wymaga intensywnego podlewania, zaniedbanie tego w czasie upalnego dnia może skończyć się nieodwracalnym zwiędnięciem (wiele poinsecji kończy żywot właśnie w sezonie urlopowym). Poinsecja jest też podatna na szkodniki ssące – mszyce, czerwce, przędziorki, wciornastki, mączliki, wełnowce. Są to szkodniki trudne do zwalczenia i często doprowadzają roślinę do wyniszczenia w uprawie domowej. Jeżeli uda nam się przetrzymać roślinę przez lato, dużym problemem jest doprowadzenie poinsecji do zakwitnięcia. W okresie jesiennym wymaga ciepłego i dobrze oświetlonego miejsca. Na domowym parapecie niestety szybko się wyciąga i jest wtedy najczęściej niezdolna do wydania kwiatów.

Reasumując: Możemy spróbować przetrzymać poinsecję w warunkach domowych do następnego roku (roślina wieloletnia), ale praktycznie nie jest to opłacalne i traktuje się ja jako roślinę sezonową, jednoroczną.


Podobne artykuły:

{module Tagi}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.