Forsythia x intermedia – forsycja pośrednia

Forsythia x intermedia - forsycja pośredniaPochodzenie: Gatunek mieszańcowy.

Dekoracyjność: Wiosenne kwiaty.

Opis: Krzew dorastający do 3 m wysokości. Pędy prawie puste w środku (ewentualnie blaszkowaty rdzeń). Pączki zróżnicowane na liściowe i kwiatowe. Pączki kwiatowe skupione najczęściej w węzłach, po 2-6 obok siebie. Liście zmienne, lancetowate i piłkowane, czasem 3-dzielne lub 3-klapowe. Pąki kwiatowe tworzą się latem poprzedniego roku. Kwiaty 4-płatkowe,  intensywnie żółte, rozwijają się przed rozwojem liści (IV-V).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, gleby przeciętne, lekkie i żyzne. Nie znosi gleb bardzo suchych. Doskonale rośnie w warunkach miejskich. W surowe zimy przemarza (głównie pączki kwiatowe), ale odrasta po ścięciu. Cięcie znoszą bardzo dobrze. Najlepiej przeprowadzać je zaraz po kwitnieniu, przed tworzeniem się pąków kwiatowych na kolejny sezon. Co kilka lat warto forsycje odmładzać (przyciąć wczesną wiosną prawie przy samej ziemi).Forsythia x intermedia - forsycja pośrednia

Zastosowanie: Powszechnie stosowana w terenach zieleni, jako krzew do tworzenia grup, na niestrzyżone  żywopłoty. Pięknie prezentuje się jako soliter (pojedynczy krzew) na trawnikach. Kwiaty doskonale nadają się do przyspieszania w wazonie. Pyłek kwiatowy jest chętnie zbierany przez pszczoły.

Rozmnażanie: Sadzonki zielne i zdrewniałe, odkłady.


Inne drzewa i krzewy:

{module Artykuły-drzewa i krzewy}


 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *