Fritillaria imperialis – szachownica cesarska


Fritillaria imperialis - szachownica cesarska
Fritillaria imperialis – szachownica cesarska

Dekoracyjność: Wspaniałe, królewskie kwiaty, gęste ulistnienie

Pochodzenie: Pochodzi z Iranu i Afganistanu.

.Opis: Roślina wytwarza duże, wrażliwe na wysychanie cebule pozbawione łusek okrywających. Cebule nieprzyjemnie pachną i odstraszają gryzonie glebowe. Pęd kwiatostanowy dorasta do 100 cm. Jest sztywny, w dolnej partii gęsto ulistniony. Dodatkowo liście wierzchołkowe tworzą nad kwiatostanem “pióropusz”. Kwiaty duże, dzwonkowate, ułożone po kilka w okręgu na szczycie łodygi. Kwiaty najczęściej intensywnie pomarańczowe, rzadziej żółte lub białe. Kwitnienie pod koniec IV. Cała roślina zawiera trującą imperialinę.

Fritillaria imperialis - szachownica cesarska, odmiana żółta
Fritillaria imperialis – szachownica cesarska, odmiana żółta

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste (na słońcu krócej kwitnie). Gleba musi być żyzna, przepuszczalna, nie zakwaszona i dobrze zdrenowana, gdyż cebule nie znoszą wody stojącej w glebie. W czasie wzrostu wymaga regularnego podlewania i nawożenia nawozami wieloskładnikowymi.

Uprawa: Cebule mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu. Jeżeli musimy je przesadzić, to warto zrobić to szybko, bez zbędnego przechowywania, gdyż cebula bardzo łatwo wysycha. Jeżeli musimy ją przechować to musi ona być zabezpieczona wilgotnym torfem lub trocinami.

Zastosowanie: Do tworzenia grup z innymi roślinami cebulowymi (w tym samym czasie kwitną już wczesne tulipany, narcyzy i hiacynty). Na kwiat cięty.

Rozmnażanie: Oddzielanie cebulek przybyszowych w VI.


 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.