Fritillaria persica – szachownica perska


Fritillaria persica - szachownica perska
Fritillaria persica – szachownica perska

Pochodzenie: Rośnie dziko na Bliskim Wschodzie, na kamienistych zboczach.

Opis: Wysoka roślina cebulowa, dorasta nawet do 120 cm. Wytwarza jasne cebule z cienką łuską okrywającą. Pęd ulistniony jest tylko od dołu. Liście wydłużone, lekko skręcone, ułożone dookoła łodygi, są okryte sinym woskowym nalotem. Kwiaty nieduże, liczne, dzwonkowate, zebrane w grono ponad liśćmi. Kwiaty zabarwione są dość ponuro – są czerwono brązowe, odmiany ogrodowe są też kremowe, białe, często żyłkowane. Kwitnie w IV-V, po kwitnieniu stopniowo zamiera część nadziemna i roślina wchodzi w stan spoczynku.

Wymagania: Szachownica te najlepiej czuje się w miejscach ciepłych, zacisznych, dobrze nasłonecznionych. Przede wszystkim wymaga dobrze zdrenowanego podłoża. Na glebach zwięzłych i mokrych delikatne cebule będą zagniwały, dlatego przed sadzeniem należy bezwzględnie przygotować ziemię – na glebie mało przepuszczalnej konieczny jest dodatek piasku i kompostu. Nie znosi też kwaśnego podłoża i wymaga wtedy wcześniejszego wapnowania do uzyskania odczynu obojętnego. Podłoże powinno zawierać dużo próchnicy i być zasobne w dostępne składniki pokarmowe. Nie toleruje jałowych, mało żyznych gleb. W czasie rozwoju części nadziemnej i kwitnienia wymaga regularnego podlewania i nawożenia.

Uprawa: Cebule sadzimy do gruntu w VIII, do starannie przygotowanej, przekopanej z piaskiem i kompostem ziemi. Dobrą metodą jest sadzenie cebul do dużych pojemników z warstwą drenażu, zadołowanych w podłożu. Przed zimą cebule ściółkujemy korą lub liśćmi. Wiosną rośliny systematycznie podlewamy i nawozimy.

Po okresie kwitnienia i zaschnięciu liści najlepiej byłoby przenieść pojemniki z cebulami w miejsce suche i bardzo ciepłe, zabezpieczone przed opadami. Jeżeli planujemy wykopanie cebul w okresie letnim, to robimy to bardzo delikatnie (cienka łuska zewnętrzna), przechowujemy możliwie jak najkrócej w miejscu bardzo ciepłym, okryte lekko wilgotnym torfem. W czasie “spoczynku” letniego w cebuli, jak u większości cebulowych, tworzą się zawiązki kwiatów na przyszły rok, dlatego jest to szczególnie ważny moment, decydujący o kwitnieniu przyszłej wiosny.

Rozmnażanie: Po wykopaniu można oddzielać cebulki przybyszowe. Aby uzyskać większą ilość roślin stosuje się rozmnażanie przez sadzonki łuskowe. Czysty gatunek można też rozmnażać z nasion. Rośliny uzyskane z nasion i sadzonek łuskowych zakwitną dopiero po kilku latach.

Zastosowanie: Najładniej prezentuje się w większej grupie, szczególnie na tle soczyście zielonych krzewów. Do sadzenia na tył rabat bylinowych.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *