Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg


Galanthus nivalis - śnieżyczka przebiśnieg
Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg

Dekoracyjność: Białe, wiosenne kwiaty, wyrastające wprost ze śniegu, tworzące duże kwitnące plamy.

Pochodzenie: Jest to nasz gatunek rodzimy, objęty całkowitą ochroną. Rośnie dziko w lasach liściastych południowej części naszego kraju, gdzie tworzy gęste kępy.

Galanthus nivalis - śnieżyczka przebiśnieg, odmiana pełna
Galanthus nivalis – śnieżyczka przebiśnieg, odmiana pełna

Opis: Jest to roślina o cebulach wieloletnich, okrytych delikatną, łatwo odpadającą łuską zewnętrzną. Gatunek długowieczny. Wysokość do 20 cm. Liście wąskie, długie, sinozielone, wyrastają tuż po kwiatach. Kwiaty białe, lekko pachnące, umieszczone pojedynczo na wierzchołku pędu kwiatostanowego. Budowa kwiatu bardzo charakterystyczna – 6 płatków zebranych jest w dwóch okółkach – 3 płatki zewnętrzne są znacznie dłuższe od wewnętrznych i zakrywają je. 3 płatki wewnętrzne są krótkie i posiadają na końcach zielone paski. W czasie gwałtownych zmian temperatur płatki zamykają się. Kwitnienie w II – III, trwa ok. 10 dni, znacznie dłużej gdy utrzymują się chłody. Po kwitnieniu liście stopniowo żółkną i zasychają. Jeżeli nie przytniemy przekwitłych kwiatów, to w ich miejsce pojawia się owoc – torebka wypełniona nasionami roznoszonymi przez mrówki dzięki elajosomom. Dlatego też w lesie możemy spotkać całe łany tych wdzięcznych roślin. Przebiśnieg często jest mylony ze śnieżycą wiosenną, kwitnącą w zbliżonym czasie (nieco później).

Wymagania: Doskonale rośnie w miejscach półcienistych i wilgotnych, na glebach zasobnych w próchnicę, przepuszczalnych, o odczynie lekko zasadowym. Poza tym jest mało wymagająca i łatwa w uprawie.

Uprawa: Po wyschnięciu liści (VI-VII) wykopujemy cebule (nie musimy tego robić częściej niż co 4 lata), czyścimy i przechowujemy w wilgotnym torfie lub trocinach, możliwie krótko ze względu na łatwe wysychanie cebulek. Wysadzamy ponownie do gruntu już w VIII/IX.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się do tworzenia grup jednogatunkowych lub w połączeniu z innymi tak wcześnie kwitnącymi roślinami. Bardzo dobrze wygląda pod drzewami i krzewami. Nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach w ogródkach skalnych. Nie nadaje się do sadzenia na trawnikach. Stosowany też jako kwiat cięty. Roślina miododajna. Roślina trująca.

Rozmnażanie: Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Ponadto roślina daje obfity samosiew, jeżeli w porę nie przytniemy przekwitniętych kwiatów. Rośliny rozmnożone z nasion kwitną po ok. 6 latach.

Istnieją odmiany przebiśniegów o kwiatach pełnych, które zamiast pylników mają dodatkowe okółki płatków kwiatowych.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

40 + = 47