Galtonia candicans – galtonia biaława, hiacynt letni


Pochodzenie – Afryka Południowa

Opis: Wysokość do do 100 cm. Roślina cebulowa, cebule nie zimują w gruncie i muszą być przechowywane w pomieszczeniach powyżej 0oC. Wytwarza duże, wieloletnie cebule, okryte grubą mięsistą łuską. Liście są wydłużone, wygięte w rynienkę, długie (ok. 50 cm), niebieskawe. Kwiaty są białe, dzwonkowate, zwisające, zebrane po 20-30 sztuk w długie grona, na grubym, bezlistnym pędzie kwiatostanowym, przypominającym kwiatostan hiacyntów (stąd druga nazwa). W jednym sezonie z cebuli mogą wyrosnąć dwa pędy kwiatostanowe, jeden po drugim. Kwitnienie VII-VIII.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, gleba dobrze uprawiona, zasobna, piaszczysto-gliniasta, średnio wilgotna. W czasie upałów i suszy wymaga nawadniania. W czasie wegetacji należy kilkakrotnie zasilać nawozem wieloskładnikowym.

Zastosowanie: Wykorzystywana do tworzenia grup na rabatach, kwietnikach, na kwiat cięty.

Uprawa: We IX-X (przed pierwszymi przymrozkami) cebule wyjmujemy z gruntu i przechowujemy podobnie jak inne rośliny wytwarzające organy spichrzowe – w temp ok. 8-10oC, przesypane piaskiem lub torfem. Cebule wysadzamy do gruntu w IV/V w rozstawie 30 cm x 50 cm.

Rozmnażanie: wegetatywne – z cebul przybyszowych w IV-V. Generatywnie rozmnaża się galtonię rzadziej, ponieważ siewki zakwitają dopiero po 2-3 latach. Wysiew nasion jesienią lub wiosną. W VI wysadza się przepikowane siewki na rozsadnik.


 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *