Gaultheria procumbens – golteria rozesłana


Gaultheria procumbens – golteria rozesłana

Golteria jest niską, zimozieloną krzewinką, krewniaczką wrzosów i wrzośców (ta sama rodzina – wrzosowate). W ogrodach sadzona jest przede wszystkim dla pięknych czerwonych owoców, które bardzo długo utrzymują się na roślinie.

Golteria ma niepozorne kwiaty

Pochodzenie i opis: Golteria rośnie dziko w lasach i na torfowiskach Ameryki Północnej. Jest niską krzewinką dorastającą do 15 cm. Golteria rośnie stosunkowo wolno i nie rozrasta się zbyt ekspansywnie. Pędy golterii pokładają się. Dzięki nim oraz dzięki wytwarzaniu podziemnych rozłogów rozrasta się bardziej na boki niż do góry. Liście ma drobne, błyszczące, zimozielone. Zimą część liści przebarwia się na czerwono, co jeszcze dodaje roślinie uroku. Kwiaty są niepozorne, dzwonkowate, biało różowe, bez znaczenia zdobniczego, pachnące. Kwitnie w VI-VIII. Największą ozdobą golterii są czerwone, błyszczące owoce (kuliste torebki) pojawiające się na początku jesieni. Owoce długo utrzymują się na roślinie. Roztarte liście i pędy pachną delikatnie kamforą.

Golteria tworzy niskie zimozielone kobierce

Wymagania: Gatunek mało wymagający i łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych i cienistych, chłodnych i wilgotnych. Golterię można też sadzić w miejscach słonecznych, ale wtedy wymaga systematycznego podlewania w czasie upałów. Gleba powinna być przepuszczalna, z dużą ilością próchnicy, najlepiej kwaśna. Golteria mimo zimozielonych liści dobrze znosi nasze zimy.

Część liści golterii czerwienieje jesienią

Uprawa: Roślina nie wymagająca żadnych specjalnych zabiegów uprawowych. Dobrze reaguje na coroczne ściółkowanie kwaśną korą iglastą. W czasie upałów wymaga regularnego podlewania. Nie jest ekspansywna. Zimą, szczególnie na wschodzie Polski, warto golterię osłonić przewiewnym, przepuszczającym światło, materiałem (stroiszem, włókniną), głównie w celu ocienienia przed nadmiarem wysuszającego zimowego słońca.

Rozmnażanie: Stosunkowo łatwo rozmnażamy golterię przez rozłogi oraz podział rozrośniętych egzemplarzy.

Zastosowanie: Golteria jest przede wszystkim doskonałą rośliną okrywową, szczególnie do niewielkich ogrodów. Doskonale pasuje do ogrodów wrzosowiskowych, posadzona obok wrzosów, wrzośców i pierisów. Świetnie prezentuje się w pojemnikach. Jest rośliną leczniczą (olejek wintergreen zawierający salicylan metylu ma właściwości przeciwbólowe i rozgrzewające), jadalną (bardziej znana od tej strony w Ameryce – jadalne są owoce, liście stosowane do aromatycznych naparów).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 4 = 6