Gaura lindheimeri – gaura Lindheimera


Pochodzenie i opis

Gaura lindheimeri - gaura Lindheimera
Gaura lindheimeri – gaura Lindheimera

Rośnie dziko w Ameryce Północnej, w miejscach stosunkowo suchych i nasłonecznionych – na brzegach sosnowych lasów, na preriach.

Gaura jest byliną dorastającą do ok. 1 metra. Wytwarza głęboki korzeń palowy. Pędy są słabo ulistnione i to tylko od dołu, zwiewne, strzeliste. Cała roślina sprawia wrażenie delikatnej i zwiewnej.

Kwiaty są zebrane w kilku kwiatowe, niewielkie grona wzdłuż pędu. Kwiaty delikatne, przypominające motyle, różowe lub białe, ale pod wieczór różowiejące. Kwiaty otwierają się rano i przekwitają po jednym dniu, ale na ich miejsce pojawiają się kolejne. Kwitnienie długie, od VII do jesieni.

Wymagania


Gaura lindheimeri - gaura Lindheimera
Gaura lindheimeri – gaura Lindheimera

Roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i ciepłym. Ze względu na głęboki system korzeniowy wymaga głęboko uprawionej i dobrze zdrenowanej gleby (ważne szczególnie w wilgotne zimy). Ze względu na palowy system korzeniowy nie znosi przesadzania i powinna być produkowana i kupowana w pojemnikach.

Najlepiej rośnie na przeciętnej, przepuszczalnej glebie ogrodowej, jest wdzięczna za coroczny dodatek kompostu. Na zbyt żyznych glebach lub przy nadmiernych nawożeniu roślina mocno wyrasta w górę, a ponieważ ma delikatne wiotkie pędy, to wymaga wtedy podpierania. Podlewanie w czasie suszy nie jest konieczne, ale przyczynia się do obfitszego kwitnienia. Termin i obfitość kwitnienia można regulować odpowiednim cięciem – ogławiając roślinę opóźniamy nieco kwitnienie, ale wpływamy na rozkrzewienie i wydanie większej ilości kwiatów.

Niezbyt dobrze znosi nasze zimy i wymaga dobrego okrycia na zimę stroiszem lub włókniną. Zimą, na zlewnych i nie zdrenowanych glebach wrażliwy system korzeniowy może wymakać.

Rozmnażanie


Wysiew nasion wprost do gruntu wczesną jesienią lub wiosną. Czasami daje samosiew. Odmiany rozmnażamy przez sadzonki zielne sporządzane przed kwitnieniem.

Zastosowanie


Doskonałe uzupełnienie rabat naturalistycznych. Najlepiej wygląda w towarzystwie traw ozdobnych (kompozycja strzelistej gaury ze zwieszającymi się trawami). Można nią obsadzać pojemniki, należy jednak pamiętać o korzeniu palowym i zastosować bardzo wysokie doniczki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

15 − 13 =