Gazania splendens – gazania lśniąca


Gazania splendens – gazania lśniąca
Gazania splendens – gazania lśniąca

Dekoracyjność: Różnobarwne kwiaty, bardzo długie kwitnienie.

Pochodzenie:  Mieszaniec gatunków pochodzących z Afryki Południowej.

Wysokość: 20 -30 cm.

Pędy i liście: Jest rośliną wieloletnią (byliną), ale nie przetrzymuje w ogrodzie naszych zim. Pędy ma skrócone, lekko pokładające się po powierzchni ziemi. Liście skupione są w rozetę, łopatkowe, od góry ciemnozielone, od spodu wyraźnie białe, szorstkie.

Kwiaty: Koszyczki duże, osadzone pojedynczo na długich szypułkach, otwarte tylko w dni słoneczne. Kwiaty języczkowe są długie, najczęściej zaostrzone, barwy białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej, z ciemną plamą u nasady. Kwiaty rurkowe żółte. Kwitnienie jest długie, całe lato aż do mrozów.

Nasiona:  Duże, białawe (200 – 250 sztuk/1g).

Wymagania: Wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego, suchego, ciepłego i osłoniętego. Gleba powinna być zwięzła, żyzna, przepuszczalna. Nie znosi zimnych, mokrych, zlewnych gleb, źle też rośnie i kwitnie na stanowiskach suchych i jałowych.

Zastosowanie: Do obsadzania rabat, kwietników, ogrodów skalnych, skarp, pojemników, na obwódki.

Uprawa: Wysiew nasion w III w szklarni lub ciepłym inspekcie, gdzie kiełkują w temp. 20oC. Na miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie V w rozstawie 25 cm x 30 cm. Można się pokusić o przechowanie gazanii przez zimę w pomieszczeniu, ale musi to być miejsce chłodne i dobrze oświetlone. Z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się zimować roślin, gdyż doskonale rozmnażają się z nasion.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 9