Helenium x hybridum – dzielżan ogrodowy


Helenium x hybridum – dzielżan ogrodowy
Helenium x hybridum – dzielżan ogrodowy

Dekoracyjność: Dzielżan ogrodowy (mieszańcowy) można polecić każdemu początkującemu ogrodnikowi. Jest to bardzo popularny gatunek, ceniony ze względu na późno letnie i jesienne kwitnienie. Zachwyca też jego majestatyczny wzrost i to już w pierwszym roku uprawy. Dodatkową zaletą, wpływającą na ogromną popularność dzielżanu, jest jego niewybredność, łatwość uprawy i rozmnażania.

Pochodzenie i opis: Mieszańce ogrodowe pochodzące od gatunków dziko rosnących w Ameryce Północnej (głównie od H.autumnale). Wysokość w zależności od odmiany 60-180 cm. Tworzy wysoką, wyprostowaną kępę, silnie rozrastającą się w górę i na boki. Charakterystyczne jest mocne rozgałęzienie pędów w górnej części. Liście lancetowate, jasnozielone. Kwiaty w barwie zależnej od odmiany, z wypukłym środkiem, najczęściej czarnym, zebrane w rozgałęzione i gęste baldachy. Kwitnienie w VII-X (w zależności od odmiany), bardzo obfite. Gatunek szybko i bujnie rosnący, w sprzyjających warunkach długowieczny.

Wymagania: Lubi stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być średnio wilgotna do wilgotnej, żyzna i gliniasta, przepuszczalna. Nie znosi zarówno gleb suchych (jałowych piasków), jak i zbyt podmokłych (szczególnie zimą!!!) i ciężkich (gdzie pędy mają tendencję do pokładania się). Jest gatunkiem bardzo żarłocznym i szybko zużywa substancje pokarmowe zawarte w glebie. Na odpowiednich stanowiskach jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym.

Uprawa: Unikać sadzenia jesiennego. Regularnie podlewać w czasie suszy. Przycinać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie. Wysokie odmiany należy palikować. Przesadzać co kilka lat na nowe miejsce, gdyż dzielżan szybko wyjaławia glebę, na której rośnie. W celu opóźnienia kwitnienia o 2-3 tygodnie dobrze jest w V przyciąć pędy.

Rozmnażanie: Przez podział starszych kęp zimą lub wczesną wiosną. Dzielenie roślin w czasie wzrostu jest niemożliwe ze względu na ich wysokość i ogromną powierzchnię parowania z liści i pędów. Można też sporządzać sadzonki wierzchołkowe, które latem ukorzeniają się w ciągu tygodnia. Jeżeli chcemy uzyskać nowe osobniki to warto wysiać nasiona. Dzielżany łatwo się krzyżują między sobą, zawiązują dużo nasion, a siewki rosną szybko i tak rozmnożone mogą zakwitnąć już następnego lata i to nieraz dużo ładniej niż ich rodzice.

Zastosowanie: Na tył słonecznych rabat, do wiejskich ogródków, na kwiat cięty (długo pozostają świeże w wazonie, można ścinać nawet najmniejsze pąki, a też się rozwiną). Doskonale wyglądają w dużych, różnokolorowych grupach.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

71 − = 66