Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny


Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny
Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny

Dekoracyjność: Duże słoneczne kwiaty, pokaźne rozmiary wielu odmian.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Północnej, gdzie dorasta do 4 metrów.

Wysokość: do 300 cm, niektóre odmiany dorastają zaledwie do 20-40 cm.

Opis: Łodygi ma wzniesione, proste, bardzo słabo rozgałęzione. Liście duże, sercowate. Pędy i liście szorstko owłosione i lepkie. Wytwarza głęboki korzeń palowy. Kwiaty zebrane są w bardzo duże koszyczki kwiatowe, kwiaty języczkowe („płatki”) najczęściej żółte lub ceglaste, kwiaty rurkowe („środki”) ciemne. Koszyczki mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwiaty są miododajne.Kwitnie przez całe lato i część jesieni.

Czy wiesz, że …

Kwiaty słonecznika mają specyficzną właściwość – „podróżują ” przez cały dzień w kierunku słońca, a po zachodzie zwracają się znów ku wschodowi. zjawisko to nazywa się heliotropizmem.

Nasiona: Podłużne, szarobrązowe niełupki (20-50 sztuk/1g)

Helianthus annuus - słonecznik zwyczajny, odmiana pełna
Helianthus annuus – słonecznik zwyczajny, odmiana pełna

Wymagania: Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Gleba powinna być żyzna, zasobna, z małą ilością wapnia. Ze względu na swoją budowę (głęboki korzeń, owłosiona łodyga i liście) jest bardzo odporny na okresowe susze. Dobrze też znosi krótkotrwałe przymrozki, nawet do -4oC. Ze względu na dużą masę zieleni ma duże wymagania pokarmowe, wymaga nawożenia nawozem wieloskładnikowym z dodatkiem boru i molibdenu raz na tydzień. Dobrze reaguje na systematyczne podlewanie w okresie suszy.

Zastosowanie: Pięknie wygląda w grupach tworzących wysokie tło dla kwietników i rabat, szczególnie dobrze pasuje do ogrodów naturalistycznych i wiejskich, można go sadzić przy ogrodzeniach lub jako roślinę osłonową. Odmiany niskie można sadzić w pojemnikach. Może być też wykorzystywany jako kwiat cięty (niezbyt trwałe w wazonie). Słonecznik jest też cenną rośliną użytkową – jego nasiona zawierają 45% tłuszczu i 40% białka, liczne witaminy i kwasy organiczne – dlatego produkty słonecznika są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Uprawa: Wysiew do gruntu w IV-V, punktowo lub gniazdowo (po 3-5 nasion w jedno miejsce) co 15-18 cm. Po wzejściu pozostawia się jedną, najsilniejszą roślinę. Coraz częściej produkuje się słoneczniki z rozsady, nasiona wysiewa się wtedy po kilka do doniczek docelowych w IV do szklarni lub inspektu. Na miejsce stałe wysadzamy, gdy minie groźba wiosennych przymrozków. Odmiany wysokie wymagają podpierania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.