Hemerocallis x hybrida – liliowiec ogrodowy, żółta lilia


Hemerocallis x hybrida - liliowiec ogrodowy, żółta lilia
Hemerocallis x hybrida – liliowiec ogrodowy, żółta lilia

Dekoracyjność: Należy do najbardziej wartościowych i popularnych bylin ogrodowych i parkowych. Jego zalety to liliowate kwiaty, trawiaste liście ozdobne przez cały sezon, łatwość uprawy w naszych warunkach klimatycznych oraz niezwykła żywotność, a właściwie niezniszczalność.

Pochodzenie i opis: Gatunki dzikie, od których pochodzą dzisiejsze mieszańce ogrodowe, rosły we wschodnioazjatyckich lasach i na wilgotnych łąkach (Japonia, Chiny). Wysokość 40-100 cm. Wytwarza krótkie kłącza oraz mięsiste, zgrubiałe, bulwkowate korzenie. Cały system korzeniowy sięga nawet do 80 cm w głąb. Roślina tworzy szeroką kępę o łukowato wygiętych liściach. Liście trawiaste, rozwijają się już od III (mimo to nie przemarzają w czasie wiosennych przymrozków) i są ozdobą rośliny aż do późnej jesieni (przebarwiają się na żółto).

Kwiaty osadzone po 1-10 na nagich, bezlistnych pędach wyrastających ponad liście, liliowate.

Czy wiesz że …

każdy kwiat jest świeży tylko przez jeden dzień – stąd niemiecka nazwa „Taglilie” czyli „lilia jednego dnia”.

Hemerocallis x hybrida - liliowiec ogrodowy, żółta lilia
Hemerocallis x hybrida – liliowiec ogrodowy, żółta lilia

Barwa kwiatów jest zależna od odmiany: żółta, pomarańczowa, morelowa, czerwonawa (i najróżniejsze odcienie tych kolorów). Barwy białej ani czysto niebieskiej jeszcze nie wyhodowano. Dodatkowym walorem kwiatów jest ich piękny zapach. Kwitnienie w V-VIII. Aby liliowce zakwitły potrzebują 8 godzin pełnego słońca. Wiele odmian zamyka kwiaty wcześnie po południu i w czasie pochmurnej pogody. Gatunek ten często dziczeje. Roślina długowieczna, w dobrych warunkach może rosnąć na jednym miejscu nawet 20-30 lat.

Wymagania: Gatunek bardzo łatwy w uprawie i prawie niezniszczalny. Stanowisko słoneczne lub półcieniste (ale wtedy słabiej kwitnie). Gleba lekko wilgotna, najlepiej żyzna, świeża, gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej ziemi ogrodniczej, jednakże na glebach suchych i piaszczystych żyje krócej, a na zbyt wilgotnych łatwo zagniwa. Gatunek wytrzymały na mrozy.

Uprawa: Roślina łatwa w uprawie. Sadzi się ją wiosną lub wczesną jesienią. Przed sadzeniem warto przekopać glebę na głębokość ok.35 cm. Dobrze jest zasilić liliowce 2-3 razy w sezonie (od III do VIII) nawozem mineralnym lub organicznym. Szczególnie dobrze wpływa na barwę i wielkość kwiatów nawożenie potasem i fosforem. W czasie kwitnienia roślina jest szczególnie wrażliwa na niedobór wilgoci w podłożu. Warto usuwać przekwitłe pędy, a potem żółte liście. Dobrze znosi przesadzanie, chociaż dekoracyjne są dopiero duże, rozrośnięte kępy, najlepiej robić to w IV lub VIII-IX. Sadzimy o 2 cm głębiej niż rosły poprzednio. Aby zapobiec rozrastaniu się chwastów i utracie wilgoci z podłoża, warto rośliny wyściółkować torfem, korą lub słomą.

Rozmnażanie: Przez podział w VIII, zimą lub w III-IV. Można też wysiewać nasiona jesienią, ale kiełkują w niewielkim procencie, a siewki rosną bardzo wolno. Otrzymujemy wtedy oczywiście mieszańce i możemy w ten sposób łatwo i przyjemnie stworzyć własne odmiany.

Zastosowanie: Doskonały gatunek zarówno do niewielkich ogrodów przydomowych, większych ogrodów naturalistycznych  jak i do dużych parków. Nadaje się na klomby, rabaty na brzegu drzew i krzewów, obwódki wokół oczek wodnych, do tworzenia grup jednogatunkowych. Kwiaty liliowców nie nadają się do wazonów ze względu na jednodniową trwałość.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.