Hippeastrum x hybridum – hipeastrum mieszańcowe, zwartnica pośrednia


Hippeastrum x hybridum to mieszaniec, którego gatunki wyjściowe rosną dziko w Ameryce Południowej, w klimacie tropikalnym.

Opis: Jest to roślina cebulowa, o wyjątkowo dużych cebulach, z silnie przylegającymi łuskami (stąd nazwa zwartnica). Liście typowe dla roślin cebulowych – wąskie, przewieszające się. Kwiaty duże, dzwonkowate, osadzone po kilka na bardzo długim (nawet do 1,5 m), bezlistnym, pustym w środku pędzie kwiatostanowym. Kwiaty czerwone, pomarańczowe, różowe lub białe. Kwitnienie zimą (okres Bożego Narodzenia) i wczesną wiosną. Liście wyrastają z cebuli niemal równocześnie z kwiatami.

Wymagania


Dobrze rośnie w każdym przeciętnym, ale przepuszczalnym podłożu, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podłoże powinno mieć w miarę stałą temperaturę ok. 20oC. Najlepiej rośnie w miejscu dobrze oświetlonym. W czasie kwitnienia oraz w czasie intensywnego rozwoju liści po kwitnieniu wymaga systematycznego podlewania i nawożenia. Jest odporne na zasolenie podłoża. Pod koniec sierpnia należy roślinę stopniowo wprowadzić w okres spoczynku – w tym czasie ograniczamy podlewanie i nawożenie, a liście powoli żółkną i przysychają. Po zaschnięciu części nadziemnej, ok. połowy września, cebule wykopujemy i przechowujemy na sucho w temp. ok. 16oC do końca listopada. Na przełomie XII-I przystępujemy do pędzenia cebul, które w czasie przechowywania ostatecznie wykształciły pąki kwiatowe. Cebule wysadza się do skrzynek lub doniczek, zagłębiając cebule do połowy. W czasie pędzenia należy utrzymywać wysokie temperatury powietrza i podłoża (powyżej 20oC). Kwiaty ukazują się po miesiącu od momentu rozpoczęcia pędzenia.

Rozmnażanie


Cebule hipeastrum bardzo niechętnie wytwarzają cebule potomne, najczęściej pojawiają się one tylko u bardzo dużych cebul. Dlatego też głównym i w miarę wydajnym sposobem rozmnażania jest sporządzanie w VIII sadzonek łuskowych otrzymanych w wyniku rozkrojenia cebuli matecznej i ukorzenienia pojedynczych łusek z fragmentem piętki. Sadzonki te ukorzenia się w podłożu torfowo-piaskowym.

Po ok. 3 miesiącach u podstawy łusek pojawiają się cebule przybyszowe. Cebule te uzyskują wartość handlową po ok. 3 latach uprawy w szklarni. Można też rozmnażać hipeastrum z nasion, które wysiewa się natychmiast po zbiorze. Kiełkowanie po miesiącu, w temperaturze 25-28oC. Siewki wymagają dwukrotnego pikowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

99 − 89 =