Howea fosteriana, Howeia fosteriana – howeja Fostera, kencja


Pochodzenie: Rośnie tylko w jednym miejscu na ziemi – na wyspie Lord Howe na Pacyfiku, na wschód od Australii (stolicą tej wyspy jest Kencja, stąd inna nazwa rośliny), w poszyciu dżungli, w cieniu wyższych drzew.

Opis: Rośnie stosunkowo wolno, w naturze dorasta do 15 metrów, a w uprawie do ok. 3 m. Starsze okazy wytwarzają gładkie kłodziny z wyraźnymi pierścieniami po liściach. Liście pierzaste, ciemnozielone, delikatnie przewisające na boki, osadzone na długich ogonkach. Najładniej wyglądają posadzone po kilka w jednym pojemniku, tworzą wtedy gęsty pióropusz liści. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, niepozorne, żółto kremowe, zebrane w wiechowate kwiatostany w kątach liści. Owoce to niewielkie, jajowate, żółte jagody.

Wymagania i uprawa: Dobry gatunek do uprawy w mieszkaniu. Toleruje wysoką temperaturę (choć najlepiej rośnie w temperaturze ok. 16oC) i niską wilgotność powietrza (ale bardzo lubi zraszanie liści), może stać z dala od okna, gdyż dobrze znosi ocienienie. Zimą nie przechodzi okresu spoczynku, dlatego też przez cały rok wymaga systematycznego podlewania. Latem może być wystawiany na taras lub balkon, ale tylko w miejsce zaciszne i ocienione.

Rozmnażanie: Przez nasiona wiosną. Kiełkowanie w temperaturze ok. 30oC, przez kilka miesięcy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

90 − 81 =