Hyacinthus orientalis – hiacynt wschodni


Hyacinthus orientalis - hiacynt wschodni
Hyacinthus orientalis – hiacynt wschodni

Dekoracyjność: Zbite, groniaste, pachnące kwiatostany.

Pochodzenie: Rośnie dziko w basenie Morza Śródziemnego.

Opis: Wytwarza duże, wieloletnie cebule. Liście szerokie, mięsiste, otaczające pęd kwiatostanowy. Kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany, fioletowe, granatowe, różowe, białe, intensywnie pachnące. Kwiaty pojawiają się równocześnie z tulipanami botanicznymi, w IV/V.

Wymagania: Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych ale nie mokrych, żyznych, o odczynie obojętnym. Stanowisko ciepłe, słoneczne.

Hyacinthus orientalis - hiacynt wschodni
Hyacinthus orientalis – hiacynt wschodni

Uprawa: Cebule sadzimy do gruntu od poł. IX do X. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków zagony należy przykryć stroiszem, korą lub torfem. Wczesną wiosną wymaga nawożenia azotowego i intensywnego podlewania w czasie suszy. Po kwitnieniu rośliny ogławiamy (obrywamy kwiaty zostawiając mięsisty, zielony pęd kwiatostanowy). Wykopywanie cebul rozpoczyna się pod koniec VI. Przez lato cebule przechowujemy w przewiewnych pomieszczeniach w temperaturze najpierw 25oC, a następnie w 17oC.

Zastosowanie: Na wiosenne kwietniki, do ogrodów skalnych, na kwiat cięty, do pojemników jako roślina pędzona, nawet na Boże Narodzenie.

Cebule hiacynta doskonale nadają się do pędzenia
Cebule hiacynta nadają się do pędzenia

Rozmnażanie: Przez oddzielanie cebulek przybyszowych, ale współczynnik rozmnażania jest bardzo niewielki. Więcej roślin uzyskamy w wyniku drążenia, borowania lub nacinania cebul. Drążenie to usuwanie piętki cebuli, borowanie to wyrywanie całej piętki, a nacinanie to uszkadzanie ostrym nożem piętki cebuli. W warunkach wysokiej temperatury i wilgotności powietrza i podłoża wewnątrz piętki powstaje klon drobnych nowych cebulek. Cebulę z klonem cebul sadzi się bez odrywania, do góry piętką na jesieni. Hiacynty można też rozmnażać przez sadzonki łuskowe oraz in vitro.


 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.