Hydrangea – hortensje


Galeria zdjęć z hortensją w roli głównej  


Hydrangea - hortensja
Hydrangea – hortensja

Hydrangea – hortensje jeszcze niedawno kojarzyły się wyłącznie z kwiatami pędzonymi w szklarniach na Wielkanoc, jako roślina do zdobienia grobów Chrystusa. Uważano, że w ogrodzie krzewy te wymarzają i zupełnie nie nadają się do naszego klimatu.

Na szczęście zainteresowanie ogrodników tą rośliną wzrasta i dziś niemal w każdym ogrodzie przydomowym kwitnie jakiś gatunek hortensji. Centra ogrodnicze oferują dziś mnóstwo gatunków i odmian, zarówno tych bardziej odpornych, jak i tych dla wymagających i cierpliwych ogrodników.


Co nam się podoba w hortensjach?

 

Hortensje wytwarzają dwa rodzaje kwiatów
Hortensje wytwarzają dwa rodzaje kwiatów

Hortensje można stosować zarówno jako pojedyncze krzewy na trawniku, jako element ogrodów wrzosowiskowych jak i jako ciekawą roślinę pnącą. Kwiatostany hortensji doskonale nadają się do zasuszania.

Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowa, podlana związkami glinu daje kwiaty niebieskie
Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa, podlana związkami glinu daje kwiaty niebieskie

Hortensje są ozdobne z liści, pokroju, ale przede wszystkim z kwiatostanów, które pojawiają się w czasie, gdy inne krzewy kończą kwitnienie – w VII-IX. Kwiatostany mogą być talerzowate, wiechowate lub, najczęściej, kuliste. Składają się z dwóch rodzajów kwiatów:

– tych ładniejszych, sterylnych (płonych), które nie zawiązują nasion i są jedynie (aż!) ozdobą rośliny

– brzydszych, płodnych, z których powstają nasiona.

Kwiaty są najczęściej barwy białej, kremowej, różowej lub fioletowej. Kolor kwiatów możemy zmieniać – poprzez dodanie do gleby roztworu glinu otrzymujemy kwiaty nienaturalnie niebieskie.


Wybieramy miejsce dla hortensji

Mówi się i pisze, że hortensje są roślinami bardzo kapryśnymi. Jednakże wystarczy spełnić ich zachcianki i dobrać gatunki i odmiany do naszych warunków klimatycznych, a będziemy się co roku cieszyć długim i obfitym ich kwitnieniem.

Hortensje źle znoszą pełne nasłonecznienie i suszę. Jeżeli koniecznie chcemy posadzić krzew w miejscu reprezentatywnym, na środku ogrodu, w pełnym słońcu, to musimy liczyć się z potrzebą ciągłego podlewania i groźbą gorszego zimowania. W przeciwnym razie roślina szybko więdnie i zasycha. Hortensje najlepiej czują się w miejscu lekko ocienionym, osłoniętym od wiatru, z wilgotnym, chłodnym powietrzem wokół.

Hortensje wymagają gleby lekko kwaśnej (pH 5-5,5), na glebach zasadowych dostają chlorotycznych plam, przestają rosnąć i nie kwitną.  Gleba powinna być przepuszczalna, próchniczna, dobrze uprawiona, stale lekko wilgotna. Nie znoszą gleb zlewnych, ciężkich, zimnych. Jeżeli nie mamy w naszym ogrodzie odpowiednich warunków do uprawy hortensji a koniecznie chcemy ją mieć, to warto zupełnie wymienić podłoże w miejscu wybranym pod hortensję.


Jak sadzić hortensje?

Termin sadzenia roślin pojemnikowanych najlepiej wybrać tak, aby roślina zdążyła się ukorzenić przed mrozami oraz aby nie był to czas największych upałów. Po sadzeniu glebę wokół rośliny obficie ściółkujemy, najlepiej kwaśną korą sosnową. Zapobiegamy w ten sposób nadmiernemu parowaniu gleby i nadmiernemu rozwojowi chwastów, a także osłaniamy glebę przed zamarzaniem.

Hortensje wymagają systematycznego podlewania i nawożenia, szczególnie wiosną w okresie intensywnego wzrostu oraz w czasie upałów i suszy. Do nawożenia warto wykorzystać przede wszystkim ziemię kompostową lub rozłożony obornik, a z nawozów mineralnych należy wybierać nawozy fizjologicznie kwaśne (np. siarczan amonu).

Do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych należy podpieranie. Wymagają tego szczególnie odmiany wielkokwiatowe, których kwiatostany, szczególnie po deszczu, są tak ciężkie, że potrafią wyłamywać pędy. Do podpierania wykorzystujemy mocne paliki. Hortensja pnąca wymaga podpór, do których mogłaby się przyczepić swoimi korzonkami czepnymi. Najładniej wygląda gdy jako podpory użyjemy starego pnia lub drzewa.


Cięcie hortensji

Cięcie hortensji jest uzależnione od gatunku i odmiany. Te, które kwitną na pędach tegorocznych (H. arborescens, H. paniculata) mogą być co roku na wiosnę wycinane przy samej ziemi. Cięcie takie wykonujemy dla pędów starych, chorych, przemarzniętych oraz silnie zagęszczających krzew od środka. Pędy zdrowe nie wymagają cięcia, należy jedynie oczyścić je ze starych kwiatostanów.

Gatunki kwitnące na pędach zeszłorocznych (H. macrophylla) nie powinny być cięte na wiosnę, chyba że pędy przemarzły. W takim wypadku wycinamy pędy wiosną, do zdrowego miejsca, uważając aby nie uszkodzić nabrzmiałych pąków. Cięcie powinno wykonywać się po kwitnieniu, w sierpniu. Polega ono właściwie głównie na wycięciu przekwitniętych kwiatostanów. Natomiast zupełnie nie wymaga cięcia hortensja pnąca. Cięcie jej polega jedynie na ograniczaniu wzrostu, jeżeli pnącze staje się zbyt ekspansywne.


Zimowanie hortensji

Hortensje powinny być chronione przed zimą (szczególnie hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla). Okrycie polega na przykrycie krzewu stroiszem, a w większe mrozy także na owinięciu krzewu agrowłókniną. O zimowaniu hortensji piszę w oddzielnym artykule.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.