Hydrangea macrophylla – hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowaPochodzenie: Chiny, Japonia, Korea.

Dekoracyjność: Jeden z podstawowych krzewów ozdobnych z kwiatów.

Opis: Krzew dorastający do 1 m. Liście jajowate, szerokie, duże, długoogonkowe. Kwiaty dwojakiego rodzaju – płodne oraz płonne, różowe, fioletowe, białe zebrane w kwiatostany kuliste (kwiaty płonne) lub płaskie i szerokie (kwiaty mieszane). Kwitnienie w VI-VII i przeciąga się do jesieni. Barwę kwiatów można zmienić na niebieską podlewając roślinę roztworem wodnym związków glinu.

Wymagania: Wymaga gleb lekko kwaśnych, żyznych, próchnicznych. jest wrażliwa na susze i wymaga systematycznego podlewania. Na glebach obojętnych lub zasadowych liście dostają żółtych chlorotycznych plam. Stanowisko półcieniste do słonecznego (ale nie znosi silnego nasłonecznienia). W chłodniejszych rejonach Polski wymaga okrycia na zimę. Kwiaty pojawiają się na pędach dwuletnich, dlatego należy uważać podczas cięcia wiosennego, aby nie uszkodzić nabrzmiałych pąków. Co 3-4 lat nalezy wykonać cięcie odmładzające, podczas którego usuwamy pędy stare, nadmiernie zagęszczające krzew. Najlepiej wykonywać to wiosną, gdy wyraźnie widać nowe pąki. Hydrangea macrophylla - hortensja ogrodowa

Zastosowanie: Wspaniały krzew do małych ogródków przydomowych (nie rozrasta się), doskonale czuje się w cienistych zakątkach ogrodu oraz pod koronami drzew.

Rozmnażanie: Przez sadzonki zielne lub odkłady poziome latem.

Odmiany:

  • Coerulea – odmiana błękitna, kwiaty niebieskie, płonne, zebrane w kuliste kwiatostany;

  • Intermedia – odmiana pośrednia, krzew wysoki, o czerwonych pędach, kwiaty płonne tylko na brzegach;

  • Maculata – odmiana plamista, liście biało obrzeżone lub pokryte białymi plamkami. Kwiaty niebieskie, płonne.


Podobne artykuły:

{module Tagi}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *