Wysiewamy rośliny jednoroczne do gruntu

Wysiewamy rośliny jednoroczne do gruntu


Maczek kalifornijski wysiewamy bezpośrednio do gruntu
Maczek kalifornijski wysiewamy bezpośrednio do gruntu

Kwiecień to doskonały czas na wysiew roślin jednorocznych wprost do gruntu. Ziemia dobrze już obeschła i nagrzała się po zimie, noce i poranki są coraz cieplejsze i dlatego możemy już wysiewać prawie wszystkie rośliny z tej grupy. Wysiew do gruntu jest stosunkowo łatwy, nie wymaga od nas posiadania specjalnych pomieszczeń, pojemników ani podłoży.

Jednak wiąże się on z innymi problemami – mamy mniejszą kontrolę nad nasionami, mogą one na przykład zostać wypłukane przez deszcz czy wydziobane przez ptaki. Ponadto wysiew do gruntu dopiero w kwietniu czy maju znacznie opóźnia kwitnienie. Jeżeli więc chcemy uzyskać rośliny kwitnące wcześniej o kilka tygodni, to warto pomyśleć o produkcji rozsady chociażby na okiennym parapecie.

Przygotowanie podłoża

Ponieważ wiele roślin jednorocznych ma bardzo drobne nasiona, to potrzebne jest dokładne przygotowanie i wyrównanie podłoża, tak aby nasiona nie powpadały w ewentualne zagłębienia. Przed wysiewem nasion należy lekko przekopać glebę (rośliny będą tu rosły tylko jeden sezon, więc nie trzeba przekopywać tak głęboko jak przed sadzeniem roślin wieloletnich), dodając nawóz wieloskładnikowy (np. Azofoskę) i wybierając dokładnie chwasty. Niewskazane jest dodawanie obornika ani ziemi kompostowej, ponieważ nawozy te wpływają na wytworzenie dużej ilości masy zielonej przy jednoczesnym opóźnieniu kwitnienia (a to właśnie kwiaty są głównym celem uprawy ozdobnych roślin jednorocznych). Ważne jest dokładne wyrównanie podłoża grabiami i zroszenie gleby tuż przed wysiewem.

Pielęgnacja po wysiewie

Aby nasiona wzeszły, muszą dobrze napęcznieć, dlatego podstawową sprawą jest zapewnienie w tym czasie odpowiedniej wilgotności gleby. Przy podlewaniu musimy pamiętać o tym, by nie wypłukać nasion zbyt silnym strumieniem wody (najlepiej jest zraszać przez sitko).

Po wzejściu roślin przerywamy zbyt gęste zasiewy (wyrywamy część roślin zostawiając w rzędach po jednej co 3-35 cm w zależności od gatunku), a gatunki dobrze znoszące przesadzanie możemy wysadzić w inne miejsce. W razie upałów siewki podlewamy, najlepiej doglebowo słabym ciśnieniem wody w godzinach porannych lub wieczornych. Glebę wokół roślin systematycznie odchwaszczamy i spulchniamy.

W zależności od gatunku i przeznaczenia rośliny zasilamy odpowiednimi dawkami nawozów wieloskładnikowych (np. Azofoska, Florovit) doglebowo lub dolistnie. Rośliny wytwarzające dużą masę zieloną (pnącza, słonecznik) zasilamy częściej.

W miarę przekwitania usuwamy przekwitnięte kwiatostany (przedłużymy kwitnienie i nie dopuścimy do zawiązywania nasion), w razie potrzeby podpieramy lub podwiązujemy wysokie, pokładające się rośliny. W przypadku zauważenia objawów chorób lub żerowania szkodników stosujemy odpowiednie zabiegi ochrony (gatunki z tej grupy są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki).

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne