Myosotis sylvatica – niezapominajka leśna

Myosotis sylvatica – niezapominajka leśna


Myosotis sylvatica - niezapominajka leśna
Myosotis sylvatica – niezapominajka leśna

Pochodzenie: Rośnie dziko w strefie umiarkowanej naszego globu (także dziki gatunek w Polsce, w wilgotnych zaroślach, łąkach i nad wodami, także wysoko w górach).

Opis: Wysokość do 50 cm. Pędy mocno rozgałęzione, pokładające się, owłosione. Liście podłużne, szarozielone, delikatnie owłosione (myos – mysz, otos – ucho). Kwiaty drobne, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany, niebieskie, białe lub różowe z żółtym środkiem. Kwitnie stosunkowo krótko, w IV-VI, zależnie od pogody.

Wymagania: Stanowisko lekko ocienione i wilgotne, gleba żyzna, wilgotna, próchniczna, o odczynie obojętnym. Na pełnym słońcu szybko przekwitają. Nie znoszą upałów.

Uprawa: Wysiew nasion w VI-VII, bardzo łatwo dają samosiew. Na miejsce stałe sadzimy jesienią lub, jeszcze lepiej, na wiosnę.

Zastosowanie: Na wiosenne rabaty, razem z roślinami cebulowymi i innymi wiosennymi dwuletnimi (bratek, stokrotka), do naturalistycznych wilgotnych ogrodów, nad oczkiem wodnym, na obwódki, wzdłuż ścieżek, stosowana także na kwiat cięty. Można też nią obsadzać misy i skrzynki. Bardzo ładnie prezentują się na wilgotnych rabatach bylinowych. Kwitnące ziele niezapominajki stosuje się do przygotowywania naparów leczących nieżyty układu oddechowego (kaszel, zapalenie krtani i gardła, katar).


Można pomylić z:

Omphalodes verna – ułudka wiosenna

Brunnera macrophylla, Anchusa myosotidiflora – brunnera wielkolistna, kaukaska niezapominajka


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne