Pigwowiec i pigwa

Pigwowiec i pigwa to rodzaje podobne właściwie tylko z nazwy i to z polskiej. Pigwowiec po łacinie to Chaenomeles, a pigwa - CydoniaOba rodzaje należą do rodziny różowatych (Rosaceae), tej samej co róże, jabłonie i wiele innych. Ponadto oba rodzaje mają podobne azjatyckie pochodzenie.

Pigwowiec jest niewielkim ciernistym krzewem, a pigwa wysokim krzewem lub niewielkim drzewem. Liście pigwowca są niewielkie, błyszczące, skórzaste z charakterystycznymi przylistkami. Liście pigwy są znacznie większe, pokryte miękkimi włoskami. Zarówno pigwowiec jak i pigwę można zaliczyć do roślin ozdobnych z kwiatów, choć niewątpliwie wygrywa tu pod względem dekoracyjności pigwowiec. Ma on mnóstwo ogrodowych odmian o tak pięknych barwach kwiatów, że aż zatyka dech w piersiach.  Najchętniej uprawiane są odmiany o kwiatach ceglastoczerwonych i pomarańczowych, są też odmiany kwitnące w różnych odcieniach różu a nawet bieli. 

Chaeonomeles - pigwowiec, kwiatyCydonia - pigwa, kwiaty
 Chaenomeles speciosa - pigwowiec pośredni  Cydonia oblonga - pigwa pospolita

Kwiaty pojawiają się w kwietniu, kwitnienie poszczególnych odmian przeciąga się na maj. Kwiaty pigwy są zdecydowanie większe, bladoróżowe, podobne do kwiatów jabłoni. Pigwa zaczyna kwitnienie na początku maja, nieco później niż pigwowce. 

Zarówno pigwowiec jak i pigwa wytwarza jadalne owoce - pigwowiec niewielkie, żółte, twarde "jabłuszka", a pigwa duże, omszone, twarde "jabłko-gruszki". Owoce obu rodzajów dojrzewają we wrześniu i nadają się na marmolady, dżemy i nalewki. Pigwa jest amatorską rośliną sadowniczą, stosunkowo rzadko uprawianą w ogrodzie ozdobnym. Pigwowiec natomiast gości w prawie każdym ogrodzie ozdobnym, jako roślina o dekoracyjnych kwiatach, owocach i liściach.Tags:

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera