Santolina chamaecyparissus - santolina cyprysikowata

Santolina chamaecyparissus - santolina cyprysikowata Pochodzenie: Krzewinka z Europy południowej

Opis: Nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych, zimuje w postaci ulistnionych pędów. Wysokość do 50 cm. Pokrój krzaczasty, podobny do cyprysika (stąd nazwa). Roślina ozdobna z pokroju i liści, rzadziej z kwiatów. Pędy ma kruche, szaro kutnerowato owłosione, od dołu zdrewniałe. Liście drobne, pierzaste, o charakterystycznej srebrzystej barwie, osadzone w rzędach, wyglądają jak małe łuseczki. Liście specyficznie pachną. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu koszyczek, składający się wyłącznie z żółtych kwiatów rurkowych, osadzony pojedynczo na pędach kwiatostanowych. Kwitnienie w VII-IX.

Wymagania: Stanowisko słoneczne i suche, gleba przepuszczalna, żyzna, lekko kwaśna

Zastosowanie: Doskonała do tworzenia zestawień kolorystycznych z roślinami intensywnie zielonymi i czerwonymi, na kwietniki dywanowe, obwódki, do pojemników, rzadziej roślina doniczkowa. Doskonale znosi cięcie, dlatego można ją formować w niskie żywopłoty.

Uprawa: Przed nastaniem pierwszych przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 10-15oC. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny przycinamy w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów, wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. W II-III z nowych pędów możemy sporządzać sadzonki wierzchołkowe.

Rozmnażanie: Wegetatywne - z sadzonek wierzchołkowych wiosną lub jesienią. Ukorzenione sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w V w rozstawie 20cm x 30cm.


Inne artykuły o bylinach niezimujących w gruncie:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera