Datura suaveolens, Burgmansia suaveolens - bieluń pachnący, datura, trąby anielskie

Datura - bieluń , daturaPochodzenie: Meksyk, gdzie jest krzewem

Opis: Wysokość nawet do 400 cm. Nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych, zimuje w postaci ulistnionych pędów. Pokrój drzewkowaty. Roślina ozdobna z kwiatów, pokroju i liści. Liście owalne, nagie, lekko wcinane, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty duże, lejkowate, silnie pachnące, osadzone na długich szypułkach, zwieszające się, białe, różowe, żółte, pomarańczowe, pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitnienie - od VII do pierwszych przymrozków,

Datura - bieluń, daturaWymagania: Stanowisko słoneczne lub lekko ocienione, ciepłe, osłonięte od wiatru. Gleba żyzna, dobrze uprawiona. Rośliny wymagają systematycznego podlewania i nawożenia. Są wrażliwe na pierwsze jesienne przymrozki.

Zastosowanie - cenna roślina pojemnikowa, najładniej wygląda wyeksponowana pojedynczo na trawniku, werandzie, tarasie. Cała roślina jest silnie trująca.

Uprawa - przed nastaniem przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 5-8oC i przycinamy pędy o 1/3 długości. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. Tak przechowywane datury mogą być materiałem matecznym na następny rok.

Rozmnażanie:

wegetatywne - sadzonki wierzchołkowe w III. Ukorzenione rośliny sadzimy do gruntu w V/VI.

generatywne - możemy wysiewać niektóre odmiany o kwiatach pojedynczych. Nasiona po krótkiej stratyfikacji (2-4 tygodnie) wysiewamy w II-III, kiełkują w temp. 22oC.


Inne artykuły o bylinach niezimujących w gruncie:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera