Dicentra spectabilis, Diclythra spectabilis – serduszka okazała, biskupie serce

Dicentra spectabilis, Diclythra spectabilis – serduszka okazała, biskupie serce


Dicentra spectabilis - serduszka okazała
Dicentra spectabilis – serduszka okazała

Dekoracyjność: Charakterystyczne kwiaty. Niestety zdobi ogród tylko przez ok. 2 miesiące.

Pochodzenie i opis: Chiny, Korea, jasne lasy. Wysokość 60-90 cm. Wytwarza grube, mięsiste, kruche korzenie. Wcześnie wchodzi w okres wegetacji. Tworzy lekko zaokrągloną, wielką kępę. Łodygi są puste w środku, zaczerwienione. Liście pierzasto złożone, niebieskozielone, zanikają zaraz po kwitnieniu. Kwiaty duże, sercowate, różowo-białe, zebrane w zwisające, łukowato wygięte grona. Kwitnie w V-VI. Wiąże mało nasion. Roślina długowieczna – może bardzo silnie się rozrastać i rosnąć w jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat!

Dicentra spectabilis - serduszka okazała
Dicentra spectabilis – serduszka okazała

Wymagania: Stanowisko chłodne i wilgotne, lekko ocienione, a słoneczne przy glebie wystarczająco wilgotnej. Gleba wilgotna, lecz nie za mokra, lekka i próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Na zbyt suchym stanowisku kwitnie krótko i szybko wchodzi w okres spoczynku.

Uprawa: Rzadko wymaga dokarmiania nawozami mineralnymi. Jednakże, gdy kwiaty drobnieją i słabnie wzrost, należy rośliny zasilić gnojówką, albo nawozami mineralnymi. Rośliny rosnące na stanowiskach słonecznych należy osłaniać w zimnych rejonach przed późnowiosennymi przymrozkami. Gatunek ten można przyspieszać w szklarni w I-II.

Rozmnażanie: Przez sadzonki z piętką w II-IV (najlepiej z roślin podpędzonych w szklarni), które ukorzeniają się w ciągu 15-20 dni lub przez sadzonki boczne w lecie. Można też próbować ukorzeniać oderwane liście. Przez podział w VIII, choć jest to sposób mało wydajny i trzeba uważać, aby nie uszkodzić kruchych korzeni. Można stosować podział bardzo intensywny na kawałki jednopąkowe lub mniej intensywny, ale i mniej ryzykowny podział karpy na 3-4 części. Rzadziej z nasion, bo zawiązuje ich mało i słabo kiełkują.

Zastosowanie: Rabaty, ogrody wiejskie, jako roślina drugoplanowa, gdyż wcześnie zanikają liście. Dlatego też nie należy tych roślin sadzić w grupie, lecz rozproszyć po całej rabacie. Do grup na trawnikach, jako kwiat cięty.


 

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne