Sempervivum – rojnik

Sempervivum – rojnikRojniki nie potrzebują zbyt wiele do życia.Nazywane inaczej „kamienną różą”, a nazwa łacińska oznacza „wiecznie żywy”. Pochodzą głównie z górskich terenów Basenu Morza Śródziemnego, ale także rosną dziko w Polsce, gdzie są pod ochroną. Rojniki bardzo łatwo krzyżują się między sobą, w związku z czym istnieje mnóstwo gatunków i odmian, czasami niewiele różniących się między sobą. Wytwarzają liczne rozłogi, na końcu których wyrastają młode roślinki łatwo ukorzeniające się. Liście zimozielone, osadzone na silnie skróconym pędzie, tworzące rozetę. Rozety te silnie rozrastają się przez kilka lat, a po osiągnięciu sporych rozmiarów (nawet do 20 cm) wydają smukłe pędy kwiatostanowe. Kwiaty białe, żółte lub różowe, nie mające zasadniczego znaczenia zdobniczego. Kwitnienie w pełni lata. Po zawiązaniu nasion pęd kwiatostanowy wraz z rozetą zamiera, a zaczynają się rozrastać wokół rozety potomne.

Kwiaty rojnika z bliska.Rojniki w pełni kwitnienia.Rojniki mają jeszcze mniejsze wymagania życiowe niż rozchodniki. Wymagają stanowiska słonecznego, suchego i gleby suchej, jałowej, przepuszczalnej, bardzo dobrze zdrenowanej. Na glebach wilgotnych i zlewnych bardzo łatwo zagniwają. Rosną nawet w maleńkich szczelinach skalnych, na kawałkach starych pni, na dachach. Większość z nich jest wystarczająco odporna na mróz.

Rozmnażanie przez oddzielanie pojedynczych rozetek lub przez wysiew nasion w III-IV.

Rojniki są dekoracyjne oczywiście przede wszystkim z pięknych rozetek liściowych, natomiast kwiaty stanowią element drugorzędny. Rojniki stosowane są w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych, na słonecznych skarpach, w połączeniu przede wszystkim z rozchodnikami. W średniowieczu rojnikom przypisywano szczególne własności chroniące domostwa przed piorunami i czarownicami, dlatego też chętnie obsadzano nimi dachy. Rojniki są cennymi roślinami leczniczymi. Sok Sempervivum tectorum stosowany jest do okładania przy oparzeniach, stłuczeniach, ukłuciach owadów i owrzodzeniach. Żucie liści rojników łagodzi bóle zębów.

 


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera