Solidago x hybrida - nawłoć ogrodowa, mimoza

Solidago x hybrida - nawłoć ogrodowa, mimozaNawłocie są wszystkim doskonale znane, jednakże nie przez wszystkich lubiane ze względu na ich ekspansywność, duże rozmiary i skłonność do pokładania się. Niewielu jednak wie jak ogromną ilość odmian mają obecnie do zaoferowania hodowcy, w zależności od rozmiarów ogrodu i naszych upodobań. Nawłocie to bardzo wdzięczne byliny zdobiące jesienne rabaty złocistymi kwiatami, a do tego niewiele wymagające. Pospolicie nazywane mimozami, o nich pisał Julian Tuwim, o nich śpiewał Czesław Niemen - "Mimozami jesień się zaczyna ..."


Pochodzenie i opis: Uprawna forma rodzimego gatunku nawłoci. Wysokość 50-80 cm. Tworzy wyniosłe kępy, czasami z tendencją do pokładania się. Liście lancetowate. Kwiaty żółte, zebrane w wiechokształtne grona na szczytach pędów kwiatostanowych. Kwitnienie w VII-IX. Gatunek bardzo ekspansywny ze względu na łatwe rozsiewanie się. Może rosnąć w jednym miejscu nawet do 10 lat.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba żyzna średnio wilgotna do wilgotnej. Gatunek wytrzymały na mróz.

Uprawa: Wymaga podlewania w czasie suszy oraz regularnego zasilania. Po kwitnieniu ścinać pędy kwiatostanowe, aby nie dopuścić do rozsiewania się nasion.

Rozstawa: odmiany niskie – 30 x 40 cm, odmiany wysokie – 40 x 60 cm.

Rozmnażanie: Przez podział w IV-V, przez sadzonki wierzchołkowe. Rozmnażanie przez wysiew nasion jest bardzo łatwe, ale otrzymujemy rośliny małowartościowe.

Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, do ogrodów naturalistycznych, na sezonowe żywopłoty, jako kwiat cięty, na suche bukiety

Dekoracyjność: Złotożółte, jesienne kwiaty.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera