Gaura lindheimeri - gaura Lindheimera

Gaura lindheimeri - gaura LindheimeraPochodzenie: Rośnie dziko w Ameryce Północnej, w miejscach stosunkowo suchych i nasłonecznionych - na brzegach sosnowych lasów, na preriach.

Opis: Bylina dorastająca do ok. 1 metra. Wytwarza głęboki korzeń palowy. Pędy są słabo ulistnione i to tylko od dołu, zwiewne, strzeliste. Cała roślina sprawia wrażenie delikatnej i zwiewnej. Kwiaty zebrane w kilku kwiatowe, niewielkie grona wzdłuż pędu. Kwiaty delikatne, przypominające motyle, różowe lub białe, ale pod wieczór różowiejące. Kwiaty otwierają się rano i przekwitają po jednym dniu, ale na ich miejsce pojawiają się kolejne. Kwitnienie długie, od VII do jesieni. 

Wymagania: Roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i ciepłym. Ze względu na głęboki system korzeniowy wymaga głęboko uprawionej i dobrze zdrenowanej gleby (ważne szczególnie w wilgotne zimy). Ze względu na palowy system korzeniowy nie znosi przesadzania i powinna być produkowana i kupowana w pojemnikach. Najlepiej rośnie na przeciętnej, przepuszczalnej glebie ogrodowej, jest wdzięczna za coroczny dodatek kompostu. Na zbyt żyznych glebach lub przy nadmiernych nawożeniu roślina mocno wyrasta w górę, a ponieważ ma delikatne wiotkie pędy, to wymaga wtedy podpierania. Podlewanie w czasie suszy nie jest konieczne, ale przyczynia się do obfitszego kwitnienia. Termin i obfitość kwitnienia można regulować odpowiednim cięciem - ogławiając roślinę opóźniamy nieco kwitnienie, ale wpływamy na rozkrzewienie i wydanie większej ilości kwiatów. Niezbyt dobrze znosi nasze zimy i wymaga dobrego okrycia na zimę stroiszem lub włókniną. Zimą, na zlewnych i nie zdrenowanych glebach wrażliwy system korzeniowy może wymakać.  

Rozmnażanie: Wysiew nasion wprost do gruntu wczesną jesienią lub wiosną. Czasami daje samosiew. Odmiany rozmnażamy przez sadzonki zielne sporządzane przed kwitnieniem. 

Zastosowanie: Doskonałe uzupełnienie rabat naturalistycznych. Najlepiej wygląda w towarzystwie traw ozdobnych (kompozycja strzelistej gaury ze zwieszającymi się trawami). Można nią obsadzać pojemniki, należy jednak pamiętać o korzeniu palowym i zastosować bardzo wysokie doniczki. 


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera