Campanula carpatica - dzwonek karpacki

Campanula carpatica - dzwonek karpackiPochodzenie i opis: Bylina górska ze skał wapiennych południowo-wschodnich Karpat, także gatunek rodzimy. Wysokość 15-20 cm, a czasami nawet do 40 cm. Jednakże formy niskie są najcenniejsze. Tworzy półkolistą, pokładającą się kępę. Rośnie silnie. Pędy liczne, obficie ulistnione. Liście okrągławe, na długich ogonkach, świeżo zielone. Kwiaty duże, pojedyncze, wyrastające na wyprostowanych szypułkach, niebieskie lub białe. Rozwijają się w VI-VII. Kwitnienie jest zwykle bardzo obfite. Gatunek ten jest całkowicie odporny na mróz. Często powtórnie kwitnie we IX.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ale chłodne. W cieniu rośliny słabiej kwitną. Gleba dobrze zdrenowana, bez zastoisk wodnych, średnio żyzna, koniecznie zawierająca wapń.

Uprawa: Roślina łatwa w uprawie. Podlewać tylko w razie suszy. Umiarkowanie nawozić, gdyż przenawożenie powoduje osłabienie rośliny i jej słabsze kwitnienie. Zaraz po kwitnieniu należy pędy ściąć prawie tuż nad ziemią, aby nie dopuścić do samosiewów i uzyskać ponowne kwitnienie we IX. Gatunek często atakowany przez ślimaki.

Rozmnażanie: Z nasion, także odmianę biało kwitnącą, od II do VI. Nasiona kiełkują po 15-20 dniach. Siewki trzeba pikować wprost do doniczek. Możliwe intensywne dzielenie zimą oraz mniej wydajne w III i we IX. Stare egzemplarz są trudne do podziału. Sadzonkowanie pędów z piętką.

Zastosowanie: Dobrze rośnie na murkach kwiatowych, w szczelinach między kamieniami.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera