Carlina acaulis - dziewięćsił bezłodygowy, oset górski

Carlina acaulis  - dziewięćsił bezłodygowy, oset górskiBardzo oryginalna, choć nieco niepozorna bylina doskonała do ogródków skalnych. Kolczaste liście i „przyklejony” do nich charakterystyczny kwiatostan nadają roślinie egzotyczny wygląd. Nazwa „dziewięćsił” wywodzi się z góralskich wierzeń w posiadanie przez niego dziewięciu tajemnych mocy wzmagających jego lecznicze i magiczne działanie.


Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na suchych podgórskich łąkach i pastwiskach (rzadziej na niżu), na słonecznych zboczach, w jasnych lasach liściastych i iglastych w Europie, także bylina rodzima. Wysokość do 10 cm. Wytwarza długie, głębokie i nierozgałęzione korzenie, przypominające kształtem korzeń marchwi. Liście tworzą leżącą na ziemi rozetę, są pierzaste, kolczaste, ostowate, z wyraźnym unerwieniem. Na wierzchołku bardzo krótkiej łodygi wyrasta jeden duży kwiatostan koszyczkowy, ze srebrzystymi listkami okrywy. Koszyczki otwierają się tylko podczas słonecznej pogody, a zamykają w czasie deszczu i wieczorem. Kwitnie w VII-IX. Cała roślina zawiera garbniki i olejek eteryczny. Jest to gatunek długowieczny, w jednym miejscu może rosnąć nawet do 25 lat! W stanie dzikim gatunek ginący i objęty całkowitą ochroną.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba uboga, piaszczysto-gliniasta, o odczynie obojętnym do zasadowego, o niewielkiej wilgotności i bardzo dobrze zdrenowana. W pełni mrozoodporny.

Uprawa: Przesadzanie starszych roślin jest ryzykowne, ze względu na długie, nierozgałęzione korzenie. Zalecana jest produkcja w pojemnikach.

Rozmnażanie: Z nasion, wysiewanych na początku zimy, gdyż nasiona muszą być przemrożone. Nasiona kiełkują po 15-20 dniach stania w szklarni. Siewki pikuje się do doniczek. Przez sadzonki korzeniowe w XII-III, ułożone pionowo. Do sadzenia na miejsce stałe nadają się w V-VI. Pierwsze kwiatostany pojawiają się po dwóch latach, a kilkunastoletnia roślina może wydać aż kilkanaście kwiatostanów.

Zastosowanie: Do większych ogrodów skalnych i naturalistycznych. Kwiaty stosowane są do suchych bukietów. Na Podhalu gatunek ten jest bardzo popularnym motywem sztuki ludowej. Roślina lecznicza dzięki zawartości garbników i olejków eterycznych.


Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera