Stachys grandiflora (Stachys macrantha, Betonica grandiflora) - czyściec wielkokwiatowy

Stachys grandiflora - czyściec wielkokwiatowyDekoracyjność: Fioletowe kwiaty zebrane w gęste kwiatostany, gęsto osadzone karbowane liście.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Kaukazie, Iranie i Turcji na wysokogórskich wilgotnych łąkach i skalistych zboczach .Dorasta do 50 cm w czasie kwitnienia. Tworzy gęste kępy karbowanych liści. Nieco przypomina bylinową szałwię, należy do tej samej rodziny jasnotowatych. Kwiaty wargowe, fioletowe, zebrane w gęste kwiatostany. Kwitnienie w VI-VII. 

Stachys grandiflora - czyściec wielkokwiatowyWymagania: Gatunek bardzo tolerancyjny, choć najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i półcienistym, na glebie żyznej, stale lekko wilgotnej, o odczynie obojętnym. W pełni mrozoodporny.

Uprawa: W czasie suszy i upałów warto roślinę regularnie podlewać, co zapewni dłuższe kwitnienie. Po kwitnieniu warto przyciąć pędy kwiatostanowe, co pobudzi roślinę do rozkrzewiania i wydawania z rozłogów nowych roślin.

Zastosowanie: Tworzy ładne kępy na rabatach bylinowych. Można go stosować w ogrodach naturalistycznych. Kwiatostany nadają się do bukietów. Roślina miododajna. 

Rozmnażanie: Podział rozrośniętych kęp w IV. Można też wysiewać nasiona w II-IV, siewki pojawiają się po ok. miesiącu.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera