Salvia nemorosa - szałwia omszona

Salvia nemorosa - szałwia omszonaDekoracyjność: Letnie gęste kwiatostany w różnych odcieniach fioletu.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na południu Europy i w Azji Mniejszej, w Polsce w wielu miejscach zdziczała. Bylina. Dorasta do 80 cm. Tworzy gęste kępy, drewniejące od dołu. Pędy i liście intensywnie ziołowo pachną.  Licie lekko omszone, ząbkowane i karbowane. Kwiaty drobne, wargowe, typowe dla rodziny jasnotowatych, zebrane w długie kłosy. Kwiaty najczęściej  w odcieniach fioletu, ale są też odmiany różowe, karminowe i białe. Kwitnienie w VI-VII, a regularnie przycinana nawet dłużej. Kwiaty miododajne.

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowisku dobrze nasłonecznionym, ciepłym. Lubi przeciętną, umiarkowanie wilgotną glebę, nie znosi zastoisk wody w glebie. Jest w pełni mrozoodporna. 

Uprawa: Bylina łatwa w uprawie. Jedynie w czasie upałów wymaga podlewania, w przeciwnym razie szybko kończy kwitnienie. Jest przysmakiem ślimaków, które potrafią zupełnie ogołocić roślinę. Warto wycinać przekwitnięte kwiatostany, co przyczyni się do wypuszczania nowych pędów kwiatostanowych. Po głównym kwitnieniu warto roślinę przyciąć, co pobudzi ją do ponownego, choć słabszego kwitnienia jesienią.

Rozmnażanie: Podział rozrośniętych kęp wiosną, sadzonki wierzchołkowe w IV. Wysiew nasion po kwitnieniu, ale otrzymane rośliny mogą mieć kwiaty o "rozmytych" barwach. Łatwo daje samosiew.

Zastosowanie: Doskonały gatunek na obrzeża rabat bylinowych. oraz do obsadzania pojemników. Szczególnie ładnie wygląda w zestawieniach z roślinami o żółtych kwiatach lub liściach.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera