Prunella grandiflora - głowienka wielkokwiatowa

Prunella grandiflora - głowienka wielkokwiatowaDekoracyjność: Gęste kępy, fioletowe, bardzo liczne kwiaty. 

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Europie środkowej, nielicznie także w Polsce, na suchych nieużytkach, na skrajach lasów. Dorasta do 30 cm. Pod ziemią rozrasta się dzięki kłączom. Tworzy kępy podłużnych liści i wzniesione pędy zakończone kłosowatymi kwiatostanami. Liście całobrzegi lub lekko ząbkowane. Łodygi i liście są delikatnie owłosione. Kwiaty w różnych odcieniach fioletu. Kwitnienie  k.VI-VIII

Wymagania: Najlepiej rośnie na stanowisku lekko ocienionym (na pełnym słońcu wymaga wilgotniejszej gleby). Gleba powinna być przepuszczalna, najlepiej z dodatkiem piasku i żwiru, dobrze reaguje na dodatek wapnia. Na glebach zlewnych, z zalegającą wodą głowienka źle znosi zimy. Na zbyt żyznej glebie mocno się rozrasta i słabo kwitnie. Jest w pełni mrozoodporna. 

Uprawa: W czasie przedłużającej się suszy wymaga podlewania. Po kwitnieniu należy przyciąć pędy kwiatostanowe, aby nie dopuścić do pokładania się roślin i tworzenia nasion. 

Zastosowanie: Cenna roślina zadarniająca i obwódkowa, ładnie wygląda w ogrodzie naturalistycznym. Może być sadzona w większych ogrodach skalnych. Pędy i liście są jadalne, można je dodawać do zup i sałatek.

Rozmnażanie: Podział rozrośniętych kęp wiosną, przed kwitnieniem.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera