Rodgersia aesculifolia - rodgersja kasztanowcolistna

Rodgersia aesculifolia - rodgersja kasztanowcolistnaDekoracyjność: Duże dłoniaste liście, zwiewne kwiatostany.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Chinach, w górskich lasach. Jest krewniaczką bergenii i skalnic. Wytwarza grube kłącza i mięsiste korzenie. Podczas kwitnienia dorasta do 120 cm. Tworzy kępę pięknych, dużych dłoniastych liści, podobnych do liści kasztanowca. Liście i ogonki liściowe są bardzo sztywne, grube, szorstko owłosione. Kwiaty nie stanowią głównej ozdoby rośliny, choć w czasie kwitnienia dodają jej uroku. Kwiaty bardzo drobne, kremowe, podobne do kwiatów parzydła, zebrane w wiechowate kwiatostany. Kwitnienie przypada na VI-VIII. Rodgersja należy do bylin długowiecznych.

Wymagania: Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, chłodnym, osłoniętym, o dużej wilgotności powietrza. W miejscach silnie nasłonecznionych i suchych liście zaczynają zasychać od brzegów. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, stale lekko wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych. W ostre zimy może przemarzać. 

Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, jeżeli została posadzona w odpowiednim do wymagań miejscu. Wymaga systematycznego podlewania i nawożenia. Po kwitnieniu należy wyciąć przekwitnięte kwiatostany, aby nie oszpecały rośliny. Rodgersja, jak większość bylin długowiecznych, nie lubi przesadzania, a zmianę miejsca może zamanifestować bardzo słabym wzrostem i zaniechaniem kwitnienia na kilka sezonów. Jesienią warto wyściółkować korzenie stroiszem, korą lub kompostem.

Rozmnażanie: Przez podział rozrośniętych kęp na wiosnę, przed rozwojem liści, przez sadzonki korzeniowe zimą. Można też wysiewać nasiona jesienią bezpośrednio do gruntu lub wiosną po stratyfikacji.

Zastosowanie: Dobrze prezentuje się pojedynczo lub w niewielkich grupach na brzegu rabaty. Doskonale wygląda nad brzegiem oczka wodnego. Może być sadzona na cienistej rabacie.


 Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera