Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea - jeżówka purpurowa

Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea - jeżówka purpurowaBardzo cenna bylina, której nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie ozdobnym. Dzięki bujnemu wzrostowi i zdecydowanym barwom tworzy mocny akcent na rabacie. Jest jedną z najdłużej kwitnących roślin wieloletnich - kwitnie całe lato i początek jesieni. Kwiaty stanowią bardzo ważny pożytek dla pszczół i motyli. Roślina ozdobna także zimą, jeżeli nie zetniemy odstających, kolczastych "środków".

Pochodzenie i opis: Ameryka Północna, widne lasy i prerie. Wysokość 70-100 cm. Tworzy wzniesioną kępę, o sztywnych pędach kwiatowych, rzadko wymagających podparcia. Liście jajowato lancetowate, ciemnozielone, pokryte szorstkimi włoskami. Kwiatostany to „najeżone” koszyczki (stąd nazwa), umieszczone na wierzchołkach wzniesionych pędów, czerwono pomarańczowe. Kwitnienie jest długie i przypada na VII-X. Bylina krótkowieczna.

Wymagania: Stanowisko ciepłe i nasłonecznione, gleba średnio wilgotna, raczej żyzna, o odczynie obojętnym. Na stanowiskach suchych źle rośnie.Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea - jeżówka purpurowa

Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, choć o dużych wymaganiach pokarmowych. Przed sadzeniem należy dodać do gleby kompostu i nawozić w ciągu lata. Najlepiej sadzić wiosną. Usuwać samosiewy, gdyż najczęściej mają inną barwę niż rośliny mateczne. Ścinać pędy po przekwitnięciu. Na koniec sezonu ściąć łodygi tuż przy ziemi. Chronić przed ślimakami i ślinikami. Odnawiać nasadzenia co 3-4 lata.

Echinacea purpurea, Rudbeckia purpurea - jeżówka purpurowaRozmnażanie: Wysiew nasion w II-VI do inspektu. Nasiona kiełkują po 20-30 dniach. Siewki należy pikować i selekcjonować (otrzymujemy formy o różnej sile wzrostu i odmiennie zabarwione). Przez podział w II-III lub V-VI, ale jest to sposób mało wydajny. Sadzonki korzeniowe w XII-III układane poziomo do skrzynek w szklarni, ale wyrasta tylko 30-40%.

Zastosowanie: Rabaty bylinowe, na kwiat cięty, na suche bukiety. Ostatnio bardzo popularna roślina lecznicza (dzięki właściwościom uodparniającym).

Dekoracyjność: Kwiaty, zarówno na rabacie jak i w bukietach świeżych i suchych.

 


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera