Oenothera missouriensis – wiesiołek missouryjski

Oenothera missouriensis – wiesiołek missouryjskiPochodzenie i opis: Ameryka Północna. Tworzy silne korzenie, dorastające nawet do 100 cm. Wysokość 20-30 cm. Tworzy pokładającą się kępę. Pędy ścielące się. Liście skórzaste, jasnozielone. Kwiaty bardzo duże, żółte, pachnące, wyrastające z kątów liści. Otwierają się tylko wieczorem i pozostają otwarte do rana. Kwitnienie w VI-IX. Ładnie wyglądają również nie otwarte jeszcze pąki, często czerwono nakrapiane. Owocem jest czterokanciasta torebka. Gatunek późno wyrastający wiosną. 

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba raczej sucha, gliniasta, wapienna i raczej ciężka, dobrze zdrenowana. Gatunek wytrzymały na mróz. 

Uprawa: Ze względu na głęboko sięgające korzenie źle znosi przesadzanie i dzielenie. Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w VI-VII lub wczesną wiosną. Nasiona są duże i łatwo kiełkują. Przez sadzonki latem. Oenothera missouriensis – wiesiołek missouryjski

Zastosowanie: Nasłonecznione ogródki skalne, suche murki, obwódki. Zasuszone owoce nadają się do suchych bukietów. Roślina lecznicza ze względu na zawartość olejki zapobiegającego miażdżycy. 

Dekoracyjność: Duże kwiaty, pokładające się pędy.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera