Aruncus dioicus, A. sylvester, Spiraea aruncus - parzydło leśne

Aruncus dioicus, A. sylvester, Spiraea aruncus - parzydło leśnePopularna roślina ogrodowa, lubiana za swój imponujący wzrost i piękne ulistnienie oraz za delikatne wczesnoletnie kwiaty (szczególnie męskie). Dodatkową zaletą tego gatunku jest jego niewybredność. Stanowi doskonałe uzupełnienie zacienionych i wilgotnych zakątków ogrodu.


Pochodzenie i opis: Rośnie dziko na półkuli północnej, także w Polsce, w zalesionych wąwozach, nad brzegami ocienionych strumyków (szczególnie na Podkarpaciu). Wysokość 150-200 cm i jest jedną z najokazalszych bylin krajowych. Tworzy szerokie, wzniesione kępy. Korzenie silnie drewnieją. Liście nawet 5-krotnie pierzaste, świeżo zielone, jesienią przebarwiające się na żółto. Jest rośliną dwupienną. Kwiaty bardzo drobne, zebrane w rozgałęzione, puszyste wiechy, o przewieszających się wierzchołkach. Osobniki męskie są dużo ładniejsze – białe (choć kwitną krócej od żeńskich i po kwitnieniu brązowieją). Egzemplarze żeńskie wytwarzają kwiaty żółtawobiałe. Kwitnienie w VI-VII. Owocostany są zielone i bardzo trwałe, można je wykorzystywać do dekoracji ciętych. Bylina długowieczna, bardzo silnie rozrastająca się.

Wymagania: Roślina mało wymagająca. Stanowisko lekko zacienione lub półcieniste, wilgotne. Znosi stanowisko słoneczne tylko przy dostatecznie wilgotnym podłożu. Gleba średnio wilgotna do wilgotnej, próchniczna i żyzna. Lubi dużo wody w podłożu. Gatunek odporny na mróz.

Uprawa: Po posadzeniu potrzebuje ok. 2 lat na pełne przyjęcie się. Wymaga podlewania w czasie suszy.

Rozmnażanie: Z przemrożonych nasion. Po wniesieniu wiosną do szklarni o temperaturze 10-15oC kiełkują po 15 dniach. Siewki są tak drobne, że pikuje się je kępkami. Do wysadzenia na miejsce stałe nadają się dopiero po dwóch latach. Łatwo rozsiewa się samorzutnie. Przez sadzonki wierzchołkowe późną wiosną oraz przez podział po kwitnieniu. Przez podział karpy we IX, po przycięciu pędów. Podzielone części można wysadzić bezpośrednio do gruntu a ukorzenią się przed zimą. Podział jest bardzo trudny ze względu na silnie zdrewniałe korzenie. Ponadto jest to sposób mało wydajny.

Zastosowanie: Najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach naturalistycznych, w lekkim cieniu drzew, na wilgotnej rabacie. Doskonale nadaje się do tworzenia grup po 3-4 egzemplarze na trawnikach, na tle krzewów ozdobnych, w pobliżu zbiorników wodnych. Nadaje się także na kwiat cięty, jako dodatek do wiosennych i letnich bukietów. Kwiatostany ścięte w pełni kwitnienia i zasuszone doskonale nadają się do suchych bukietów.


Podobne artykuły:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera