Aster alpinus – aster alpejski

Aster alpinus – aster alpejski


Aster alpinus - aster alpejski

Pochodzenie i opis

Aster alpinus – aster alpejski rośnie dziko na półkuli północnej. Jest to także gatunek rodzimy. Porasta wapienne skały i nasłonecznione połacie piętra alpejskiego.

Aster alpejski jest niską krótkowieczną byliną górską zimującą w gruncie. W przeciwieństwie do większości astrów kwitnie nie jesienią a w maju.

Osiąga wysokość zaledwie 20-30 cm. Tworzy rozetę liściową, powyżej której rozwijają się pędy kwiatostanowe. Liście są łopatkowate, matowo zielone, owłosione. Kwiaty są zebrane w koszyczki, które są osadzone pojedynczo na wierzchołku słabo ulistnionej łodygi. Kwiaty języczkowe („płatki”) są fioletowe, a rurkowe („środek”) żółte. Aster alpejski kwitnie w V-VI. Jest to najwcześniej kwitnący aster.

Wymagania i uprawa

Aster alpejski wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Gleba powinna być lekka i dobrze zdrenowana. Nie znosi wody stagnującej w glebie. Zalecany jest odczyn obojętny, choć dobrze znosi niewielką ilość wapnia w glebie. Starsze rośliny mogą przemarzać w bezśnieżne zimy, a przy grubej warstwie śniegu mogą z kolei zagniwać.

Aster alpejski należy regularnie podlewać w okresie suszy. Warto skracać pędy kwiatostanowe po kwitnieniu, gdyż wtedy roślina wytwarza nowe kwiatostany. Co 3-4 lata wymaga podzielenia i przesadzenia ze względu na swoją krótkowieczność. Dobrze jest obkładać starsze rośliny kompostem z piaskiem, co zabezpieczy je na zimę.

Najprościej można rozmnożyć aster alpejski przez podział po kwitnieniu w VI-VII. Można też sporządzać sadzonki z piętką we IX-X lub w III. Ponadto można wysiewać nasiona, które kiełkują na świetle po 12-14 dniach w szklarni i po 20-25 dniach w inspekcie. Siewki wymagają pikowania. Rozmnażanie generatywne daje bardzo niejednolite potomstwo.

Zastosowanie

Aster alpejski stosuje się przede wszystkim w ogrodach skalnych. Można nim obsadzać suche murki, nasłonecznione skarpy oraz obwódki nasłonecznionych rabat.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne