Erythronium hybrida - psiząb mieszańcowyPochodzenie i opis: Gatunek cebulowy rosnący dziko na południu Europy (rośnie już na Słowacji). Nazwa pochodzi od kształtu cebuli, przypominającej ząb psa (biała, wydłużona, zwężona z jednej strony). Cebula jest wieloletnia. Wytwarza duże, szerokie, nakrapiane liście. W IV-V pojawiają się liliokształtne kwiaty o różnych barwach, w zależności od odmiany. Płatki kwiatów są charakterystycznie wywinięte do tyłu. Po kwitnieniu część nadziemna stopniowo zamiera.

Erythronium hybrida - psiząb mieszańcowyWymagania: Psiząb najlepiej rośnie w miejscach chłodnych i wilgotnych, pod osłoną drzew i krzewów. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, stale lekko wilgotne. Lubi przez wiele lat pozostawać w tym samym miejscu, cebule rozsadza się co 3-4 lata we IX. Po posadzeniu, przed pierwszą zimą wymagają okrycia na zimę trocinami lub korą.

Zastosowanie: Doskonała roślina do tworzenia dużych grup na półcienistych i cienistych rabatach, szczególnie ładnie wyglądają mocno rozrośnięte kępy w towarzystwie paproci czy miodunki plamistej. W kuchni wschodniej cebule wykorzystuje się jako dodatek do rosołu oraz dań mlecznych.


 Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera