Muscari botryoides - szafirek drobnokwiatowyPochodzenie: Rośnie dziko w Europie Południowej.

Dekoracyjność: Niebieskie (szafirowe) kwiaty, rośliny tworzą gęste niebieskie dywany.

Opis: Jest to roślina o cebulach wieloletnich, okrytych szarymi łuskami zewnętrznymi. Wysokość 15-20 cm. Liście wąskie, długie, ciemnozielone. Kwiaty niebieskie, okwiat zrośnięty, dzięki czemu kwiaty wyglądają jak małe kuleczki. Kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany. Z jednej cebuli wyrasta 3-8  pędów kwiatostanowych. Kwitnienie w IV-V.

Wymagania: Doskonale rośnie w miejscach półcienistych lub słonecznych, na glebach zasobnych w próchnicę, przepuszczalnych, niezbyt wilgotnych. Poza tym jest mało wymagający i łatwy w uprawie.

Muscari botryoides - szafirek drobnokwiatowy, szafirek groniastyUprawa: W VII wykopujemy cebule (nie musimy tego robić częściej niż co 4 lata), czyścimy i przechowujemy. Wysadzamy ponownie do gruntu już w VIII.

 Rozmnażanie:Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Wysadzamy je do gruntu w VIII. Ponadto można rozmnażać roślinę z nasion wysiewanych jesienią.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się do tworzenia grup na trawnikach.  Nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach w ogródkach skalnych. Cenny gatunek na kwiat cięty.


 Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera