Hymenocallis festalis - błonczatka biała, ismenaPochodzenie: Rośnie dziko w tropikalnej Ameryce Południowej - w Boliwii i Peru. Jest ciepłolubną rośliną cebulową.

Opis: Kwitnąca roślina dorasta do 60 cm. Organem podziemnym jest duża, silnie wydłużona, tunikowa, wieloletnia cebula. Z zebranych w rozetę liści wyrasta bezlistny pęd kwiatostanowy. Kwiaty białe, zebrane po kilka w baldachu. Listki okwiatu zwisają jak pozwijane wstążki i są przez to bardzo oryginalne. Niektórzy przyrównują kwiaty błonczatki do narcyza lub lilii, stąd inne nazwy rośliny to: pajęcza lilia, peruwiański narcyz, letni narcyz. Kwiaty silnie pachną. Kwitnienie latem - VI-VII.

Wymagania: Błonczatka jest rośliną ciepłolubną. Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego. Gleba powinna być dobrze przygotowana, żyzna, z dużą ilością substancji organicznej, stale lekko wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.Hymenocallis festalis - błonczatka biała, ismena

Cebule wysadzamy do gruntu w połowie maja, po groźbie wiosennych przymrozków. Sadzimy stosunkowo płytko, tak aby wierzchołek cebuli lekko wystawał ponad ziemię. W okresie wzrostu liści i kwitnienia roślina wymaga systematycznego podlewania i nawożenia, aż do okresu zasychania liści. Jesienią, gdy liście zasychają, wykopujemy cebule i delikatnie, nie otrząsając ziemi, razem z mięsistymi korzeniami przenosimy do pomieszczeń. Po zupełnym uschnięciu liści obcinamy je. Przechowujemy cebule przesypane torfem, trocinami lub piaskiem w suchym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 15oC.

Rozmnażanie: Najłatwiej przez oddzielanie cebul przybyszowych od cebuli matecznej, po okresie spoczynku, przed sadzeniem.

Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, do obsadzania pojemników na tarasach, w ogrodach. Można stosować jako kwiat cięty, ale jest bardzo nietrwała w wazonie.


 Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera