Tulipany mieszańcowe zachwycają różnorodnością barwPochodzenie: Mieszaniec powstały w wyniku krzyżowania gatunków dzikich (m. in. T. suaveolens, T. gesneriana, T. didieri).

Dekoracyjność: Wiosenne kwiaty, niektóre gatunki pasiaste ozdobne liście.

Opis: Roślina wielkocebulowa o cebuli jednorocznej okrytej słomiastą suchą łuską (cebula tunikowa). Liście szerokie, pokryte warstwą wosku, osadzone na pędzie kwiatostanowym. Pe kwiatostanowy nagi, najczęściej nierozgałęziony, z jednym kwiatem na wierzchołku. Kwiaty niezróżnicowane na kielich i koronę (nie ma zielonej "podsadki" pod płatkami). Płatki (listki okwiatu) zebrane po 3 w dwóch okółkach. Główne kwitnienie tulipanów odmianowych przypada na IV-V. Po kwitnieniu pojawia się wydłużony owoc (patrz zdjęcie obok), który należy usunąć (ogławianie), aby substancje pokarmowe wytwarzane przez zielone jeszcze liście gromadziły się w cebuli. Liście żółkną i zamierają dopiero w VI. Cebula mateczna też zamiera, a na jej miejsce pojawiają się cebule potomne (2-3 w zależności od współczynnika rozmnażania danej odmiany).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, zaciszne, ciepłe. Gleba żyzna, dobrze uprawiona, piaszczysto gliniasta, dobrze zdrenowana, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Uprawa: Tulipan wymaga do prawidłowego wzrostu i kwitnienia bardzo dobrze przygotowanej gleby. Rok przed sadzeniem, późną jesienią należyCebule tulipana gotowe do sadzenia zastosować obornik w ilości aż 400-500 kg/100 m2 !!!, a jesienią, tuż przed sadzeniem - przekopany nawóz zielony + nawozy potasowe i fosforowe oraz 1/3 dawki nawożenia azotowego w postaci siarczanu amonowego. Najlepszy termin sadzenia cebul to poł. IX - poł. X. Dokładny opis metod sadzenia znajduje się w dziale Uprawa bylin cebulowych. Nie należy opóźniać sadzenia cebul, gdyż niskie temperatury nie sprzyjają ukorzenianiu się cebul. Po wystąpieniu przymrozków należy zagony z wysadzonymi cebulami przykryć stroiszem, torfem lub liśćmi. Na wiosnę, gdy temperatura ustabilizuje się odkrywamy kiełkujące już cebule. Tulipan wymaga intensywnego nawożenia pogłównego. Przed pojawieniem się liści oraz na kilka dni przed kwitnieniem stosujemy po 1/3 dawki nawozów azotowych w postaci saletry lub saletrzaku. Ważną czynnością jest systematyczne podlewanie, szczególnie w okresie rozwoju liści oraz tuż przed kwitnieniem roślin. Systematycznie należy też odchwaszczać plantację, lustrować w celu usuwania chorób i szkodników, spulchniać glebę wokół roślin. Ważnym zabiegiem jest ogławianie tulipana, wykonywane po przekwitnięciu kwiatów. Pod koniec VI należy wykopać cebule tulipana (aby nie zostały porażone chorobami grzybowymi, aby je rozsadzić i posortować). Przez kilka dni po wykopaniu cebule suszymy i dopiero czyścimy i sortujemy. Cebule przechowujemy w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, najpierw w temp. 20oC, następnie do końca przechowywania w 17oC. Czas ten jest bardzo ważny, gdyż wtedy właśnie tworzą się zawiązki kwiatów, łodyg i liści na przyszły rok.

Zastosowanie: Doskonała roślina do obsadzania wiosennych rabat, skwerów, kwietników, mis, pojemników. Odmiany wczesne doskonale nadają się do pędzenia na terminy zimowe (nawet na Boże Narodzenie). Jedna z podstawowych roślin na wiosenny kwiat cięty.

Rozmnażanie: Oddzielanie cebul powstałych na miejscu cebuli matecznej (jednorocznej). W jednym roku na miejscu cebuli matecznej tworzy się ok. 2-5 nowych cebul, z których wybiera się do dalszej reprodukcji tylko największe cebule. Z nasion rozmnaża się tylko w celach hodowlanych (do tworzenia nowych odmian).

Odmiany:

Tulipany mieszańcowe podzielono na grupy odmianowe, różniące się terminem kwitnienia, wypełnieniem okwiatu oraz deseniem na płatkach i kształtem płatków. Artykuł o odmianach tulipanów.


 Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera