Allium moly - czosnek południowy, czosnek złocistyPochodzenie: Pochodzi z Hiszpanii i Południowej Francji.

Dekoracyjność: Żółte wiosenne kwiatostany.

Opis: Jest to roślina o cebulach wieloletnich, okrytych białą łuską zewnętrzną. Wysokość do 30 cm. Liście szarozielone, trawiaste, lekko wzniesione. Kwiaty drobne, żółte, zebrane w baldachy na wierzchołku nagiego pędu kwiatostanowego. Kwitnienie w V-VI. Po kwitnieniu liście stopniowo żółkną i zasychają. 

Wymagania: Doskonale rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych, choć znosi lekki półcień. Cebule sadzimy na glebach przepuszczalnych, lekkich, bogatych w wapń.

Uprawa:  Cebule sadzi się do gruntu we IX-X. Przed zimą warto przykryć cebule warstwą kory lub słomy. Wykopywanie późnym latem, najlepiej co 5-6 lat. Cebule wymagają przechowywania w miejscu przewiewnym i suchym.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się do tworzenia dużych grup z innymi wiosennymi roślinami cebulowymi. Można go sadzić w ogrodach skalnych oraz pod drzewami i krzewami. Nadaje się na kwiat cięty.

Rozmnażanie: Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Łatwo daje samosiew.


 Podobne artykuły:


Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera