Chlorophytum comosum - zielistka Sternberga

Chlorophytum comosum - zielistka SternbergaChlorophytum comosum - zielistka Sternberga, kwiatPochodzenie: Rośnie dziko w tropikalnych rejonach Afryki Południowej. 

Opis: Wytwarza mięsiste, białe korzenie, szczególnie przy słabszym podlewaniu. Tworzy rozetę trawiastych liści wyrastających bezpośrednio z podłoża, o długości do ok. 50 cm. Czysty gatunek ma liście jasnozielone, jednakże w uprawie spotyka się obecnie najczęściej odmianę 'Variegatum' o liściach z białymi paskami. Liście są długie, przewisające. Kwiaty bardzo drobne, białe z żółtymi pylnikami. Kwiaty wyrastają na długich, niekiedy metrowych sztywnych i prawie bezlistnych pędach kwiatostanowych. Częściej niż kwiaty na końcach tych pędów (rozłogów) powstają rozetki z korzeniami przybyszowymi - miniaturki dorosłej rośliny. Owocem jest trójkanciasta torebka, w mieszkaniach rzadko się zawiązuje.

Wymagania i uprawa: Jedna z najchętniej uprawianych roślin, ponieważ znosi skrajnie niesprzyjające warunki (porównywana z aspidistrą nazywaną żelaznymi liśćmi). Niestety w tych skrajnych warunkach wygląda często opłakanie, a jest przecież naprawdę piękną rośliną. Najlepiej czuje się w rozproszonym świetle, może nawet stać w półcieniu choć liście zaczynają wtedy blaknąć. Nie ma specjalnych wymagań termicznych - może rosnąć w temperaturze 7-22oC.  Dla prawidłowego rozwoju wymaga systematycznego podlewania i nawożenia. Przesuszenie podłoża stymuluje roślinę do wytwarzania większej ilości rozłogów. Zbyt niska wilgotność powietrza i niedobór składników pokarmowych w podłożu powoduje zasychanie wierzchołków liści. Warto co 3-4 lata rozdzielać i odmładzać rośliny, gdyż starsze okazy tracą swoją zwiewność i barwę.

Zastosowanie: Jedna z najbardziej lubianych roślin pokojowych, wykorzystywana szczególnie chętnie do obsadzania wiszących pojemników. Jest też coraz częściej stosowana jako barwny element w kompozycjach zdobiących latem tarasy i ogrody.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie młodych roślin od rozłogów.


Inne gatunki doniczkowe:


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera