Ananas comosus - ananas jadalny

Ananas comosus - ananas jadalnyDekoracyjność: Sztywne pióropuszowate liście, owocostan.

Pochodzenie i opis: Pochodzi z Brazylii, rośnie dziko w strefie zwrotnikowej. W warunkach naturalnych dorasta do 1,5 metra, w uprawie doniczkowej zaledwie do ok. 60 cm. Wytwarza rozetę sztywnych liści (typowy wygląd większości doniczkowych z rodziny bromeliowatych). W uprawie szczególnie cenne są odmiany o liściach z białymi paskami (`Variegata`, `Aureovariegatus`). Na wierzchołku sztywnego bezlistnego pędu wyrasta zbity kwiatostan, a następnie znany nam wszystkim owocostan ananasa. Na wierzchołku owocostanu wyrasta pióropusz liści, z których możemy uzyskać nową roślinę. Po kwitnieniu i owocowaniu rozeta mateczna zamiera, ale najczęściej wokół niej tworzą się liczne rozety potomne.

Wymagania i uprawa: Mimo swojego tropikalnego pochodzenia całkiem dobrze toleruje warunki domowe. Najlepiej czuje się w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie na pełnym słońcu. Wymaga temperatury powietrza ok. 23oC latem i ok. 20oC zimą. Nie jest wymagający co do podłoża, wystarczy typowa ziemia kwiatowa z kwiaciarni. Wymaga regularnego podlewania latem. Nie znosi nadmiaru wody w podstawce - korzenie bardzo łatwo gniją. Dobrze reaguje na zraszanie, szczególnie zimą przy włączonym centralnym ogrzewaniu. 

Rozmnażanie: Przez oddzielanie rozet potomnych podczas przesadzania rośliny. Przez sadzonkowanie rozety nad owocem. Sadzonka pozbawiona resztek miąższu i dolnych liści ukorzenia się w wysokiej temperaturze i wilgotności (najlepiej w mini tuneliku foliowym lub pod słoikiem). Korzenie pojawiają się po ok. 2 tygodniach.

Zastosowanie: Oryginalna roślina doniczkowa. Owocujące pędy wykorzystywane są w kompozycjach florystycznych. Owoce odmian doniczkowych najczęściej zawiązują się w szklarniach i w takiej postaci są sprzedawane. Owoce są nieduże, kwaśne i mają bardziej charakter dekoracyjny niż jadalny.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

Read more...

camera