Areca catechu - palma arekowa, palma betelowa, żuwipalma

Areca catechu - palma arekowa, palma betelowa, żuwipalmaPochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia, Australia. Roślina uprawiana w krajach tropikalnych jako roślina użytkowa.

Opis: W warunkach naturalnych dorasta nawet do 20 m. Wytwarza długą, smukłą kłodzinę, początkowo zieloną, później szarą. Wyraźnie widoczne są jaśniejsze blizny po liściach. Liście pierzaste, sztywne, ciemnozielone, zebrane w pióropusz. Roślina jednopienna. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, żółte, zebrane w wiechowate, zwisające kwiatostany. Owoce to żółto pomarańczowe lub czerwone, jajowate, niewielkie jagody, niejadalne. Roślina uprawiana głównie dla nasion, które odpowiednio przyprawione, są chętnie żute przez mieszkańców Indonezji. Wytwarzają silnie barwiący czerwony sok, który powoduje zaczerwienienie ust i czernienie zębów, wpływa na tworzenie się próchnicy. Nasiona mają działanie lekko narkotyczne (zawierają arekolinę - pochodną nikotyny), uzależniające, uspokajające i orzeźwiające.

Wymagania i uprawa: Areka należy do wybrednych palm doniczkowych. Nie znosi bezpośredniego działania promieni słonecznych, najlepiej czuje się w świetle rozproszonym. Podłoże powinno być próchniczne, stale wilgotne. Areka lubi systematyczne podlewanie, nawożenie i zraszanie liści. Wymaga wysokiej temperatury powietrza i podłoża, najlepiej czuje się temp. powyżej 18oC. W zbyt niskiej wilgotności powietrza często na roślinie pojawiają się przędziorki, dlatego dobrze jest stawiać doniczki na podstawce z kamykami i wodą.

Rozmnażanie: Przez nasiona.


Inne gatunki doniczkowe:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by L.THEME

Galeria zdjęć

roślin ozdobnych

camera